July 28, 2021
Portali Shprehja

Gjatë muajve qershor-korrik në vendin tonë janë identifikuar 49 raste me llojin alpha dhe 5 me llojin delta

Instituti i Shëndetit Publik informon se në laboratorin e virusologjisë dhe diagnostikimit molekular pranë Institutit të Shëndetit Publik u krye sekuencionimi i 57 kampionëve pozitivë me SARS CoV2, për periudhën qershor-korrik.

Rezultatet e sekuencionimit dëshmuan praninë e variantit alpha të SARS Cov-2 te 49 pacientë. te 5 pacientë u detektua varianti Delta ( njëri pacient nga Kumanova ,një nga Shkupi dhe tre pacientë nga tetova). Tre pacientë ishin bartës të variantin B 1.1 Shërbimit epidemiologjik pranë ISHP-së iu dorëzuan informacionet e nevojshme për ndjekjen e pacientëeve me variantin delta.

.

Të Ngjajshme

Aksion i madh policor në Shkup, disa të arrestuar

admin

Makina me shpejtësi 213km/h në autostradën e Maqedonisë! MPB shqipton 297 dënime për vozitje të shpejtë

admin

Rama dhe Vuçiq sot dhe nesër do të qëndrojnë në Shkup

admin

Leave a Comment