October 1, 2023
Portali Shprehja

Gjenden 4 shpata romake 1900-vjeçare

Arkeologët kanë gjetur katër shpata romake dhe një armë me bosht të njohur si pilum që daton 1900 vjet më parë në një shpellë pranë bregut të Detit të Vdekur në Izrael.

Armët e rralla u gjetën në Rezervatin Natyror En Gedi, të ruajtura në këllëf druri dhe lëkure.

Shpatat, jashtëzakonisht të ruajtura mirë u gjetën së bashku me copa lëkure, druri dhe metali.

Tre nga shpatat kishin tehe hekuri brenda këllëfëve prej druri dhe ishin 60-65 centimetra në gjatësi. E katërta ishte e gjatë 45 centimetra.

.

Të Ngjajshme

Canelo Alvarez mposht Jermell Charlo, ruan titujt e super kampionit

Ferrari nxjerr modelin e ri mahnitës ‘Roma Spider’ nga formula1 si ‘lojë kompjuterike’

Osmani kontakton Daçiqin

admin

Leave a Comment