May 28, 2023
Portali Shprehja

Gjenden dy gra të infektuara me sëmundje kërpudhore ngjitëse, ekspertët: Bota nuk është e përgatitur

Mjekët kanë paralajmëruar “bota nuk është e përgatitur” për atë që do të vijë, pasi dy gra janë konfirmuar se janë infektuar me rastet e para të një sëmundje kërpudhore shumë ngjitëse.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), konfirmuan se pacientët e paidentifikuar në Shtetet e Bashkuara, të moshës 28 dhe 47 vjeç, janë prekur me rastet e para të njohura të krimbit të ziles rezistente ndaj ilaçeve, i njohur gjithashtu si tinea.

Të dy gratë pësuan lezione në qafë, mollaqe, kofshë dhe bark, me simptoma që vuajnë edhe anëtarët e familjes.

David Denning, Profesor i Sëmundjeve Infektive në Shëndetin Global në Universitetin e Mançesterit, zbuloi se infeksioni, i cili mund të transmetohet lehtësisht në shkolla dhe shtëpi, po përhapet nëpër vende.

Ai tha: Infeksionet mykotike të lëkurës transmetohen nga një person te tjetri në shkolla, shtëpi dhe me kontakte intime. Kjo kërpudhat e re rezistente ndaj terbinafinës është një specie e re e quajtur Trichophyton indotineae dhe e identifikuar për herë të parë në Indi.

Gruaja 28-vjeçare raportoi për herë të parë skuqje që u shfaqën në trupin e saj në verën e vitit 2021 dhe kërkoi kujdes mjekësor në dhjetor pasi kishte skuqje të mëdha me luspa në të gjithë trupin e saj.

Denning shtoi: Infeksioni në vetvete është i dukshëm për t’u parë dhe shumë inflamator në lëkurë. Një dermatolog e diagnostikoi atë me tinea dhe i përshkroi trajtim antimykotik në janar 2022 pasi lindi foshnja e saj. Megjithatë, sipas mjekëve, kjo nuk bëri ndonjë ndryshim. Më pas asaj iu dha një kurs katër-javor i itrakonazolit antifungal, i cili përfundimisht e eliminoi skuqjen.

Pacienti nuk kishte qenë jashtë vendit kohët e fundit, prandaj zyrtarët besojnë se infeksioni është përhapur në nivel lokal në SHBA. Ndërkohë, një grua e dytë, 47 vjeç, filloi të kishte skuqje të mëdha ndërsa udhëtonte në Bangladesh.

Por, pavarësisht aplikimit të kremrave për të ndihmuar në skuqjen e saj pas kthimit të saj në SHBA, nuk bëri asnjë ndryshim. Ajo shkoi kërkoi ndihmë mjekësore në fund të vitit 2022 pasi skuqjet e saj filluan të përhapeshin.

Dermatologët përfundimisht dhanë dy kurse mjekimi katër-javore të cilat ndihmuan në përmirësimin e skuqjes me 80 për qind.

Sipas CDC, 47-vjeçarja, e cila jeton me burrin dhe djalin e saj, po përjetonte gjithashtu simptoma, duke përfshirë skuqje të përhapura në formë unaze me luspa në kofshët dhe të pasmet e tyre.

Denning tha se mjekët kishin trajtuar me sukses infeksionet derisa mbërriti një specie e re kërpudhore.

Ai tha: Për dy dekada ne i trajtojmë këto infeksione me terbinafinë orale për 3 javë, me shumë sukses, derisa erdhi kjo specie e re mykotike. Shpjegimi më i besueshëm për shfaqjen e tij është përdorimi i shpeshtë në Indi i terbinafinës topike (krem dhe pomadë), e cila nuk mbulon plotësisht zonën e infektuar ose depërton thellë në lëkurë, duke lejuar ikjen e varianteve rezistente.

Për fat të mirë, itrakonazoli në një dozë prej 400 mg në ditë është zakonisht efektiv. Por të dish nëse kërpudhat është apo jo kjo specie e pazakontë dhe nëse është rezistente ndaj terbinafinës apo jo, kërkon testim të specializuar në një laborator mikologjik.

Denning zbuloi se “bota nuk është ende e përgatitur” për atë që do të bëhet një epidemi e infeksioneve të lëkurës për shkak të temperaturave më të larta të nxitura nga ndryshimet klimatike dhe mjekimi rezistent.

Ai shtoi: Nuk ka mjaft laboratorë të tillë, por ka teste të shpejta për rezistencën e disponueshme në treg. Bota nuk është ende e përgatitur për atë që ka të ngjarë të bëhet një epidemi ngadalë evoluar e këtyre infeksioneve të lëkurës.


Top Channel

Të Ngjajshme

Keni dhimbje shpine? Mbi 800 milionë njerëz do të jetojnë me dhimbje të shpinës në vitin 2050

admin

Dëshironi të largoni mërzitjen? Provoni këto ushqime

admin

Avokado jeshile apo të zeza? Cila rekomandohet më shumë

admin

Leave a Comment