October 2, 2022
Portali Shprehja

Gjendet i vdekur një nga të dyshuarit për sulm me thikë në Kanada

Policia kanadeze ka thënë se një nga dy të dyshuarit në sulmet masive me thikë të së dielës në Saskatchewan është gjetur i vdekur.

Trupi i Damien Sanderson, 31 vjeç, u gjet në James Smith Cree Nation, shtëpia e disa viktimave, thanë ata.

Dy të dyshuarit ishin vëllezër dhe policia thotë se Myles Sanderson është ende i lirë dhe besohet të jetë në qytetin e Regina.

Të dielën, 10 persona u vranë me thikë në një nga aktet më të këqija të dhunës në historinë e fundit të Kanadasë.

Sulmet – të cilat lanë 18 të tjerë të plagosur – ndodhën në një rajon të largët të Saskatchewan, raporton BBC, transmeton Express

Në Regina, kryeqyteti i provincës, ku të dyshuarit u panë për herë të fundit, familjet janë në zi.

Por në qendër të qytetit të hënën në mbrëmje, nuk kishte asnjë shenjë të dukshme të krimeve mizore. Qyteti ishte kryesisht i qetë ndërsa familjet u mblodhën për të shijuar festën e Ditës së Punës, fundi jozyrtar i verës.

Herë pas here, ajo qetësi ndërpritej nga sinjalizimet e mprehta që binin në telefonat celularë, duke paralajmëruar dy të dyshuar meshkuj të rritur dhe më pas vetëm një, ende në arrati.

Oficerë nga tre provinca – Saskatchewan, Manitoba dhe Alberta – janë përfshirë në kërkim.

Zbavitja brutale e dhunës ka tronditur provincën tipike paqësore, me policinë që po heton 13 skena të ndryshme krimi.

Të dy Damien dhe Myles u akuzuan për vrasje, pavarësisht se nuk u arrestuan

.

Të Ngjajshme

Kalendari historik i datës 2 tetor

Kosovë/ Ndërpritet greva, mësimi fillon të hënën, më 3 tetor

Greqia nuk ka punëtorë! Kërkohet ndihmë nga Shqipëria

Leave a Comment