September 25, 2022
Portali Shprehja

Gjermania do të japë „Green Card“, për të tërhequr të huajt e kualifikuar (VIDEO)

Gjermania do të japë „Green Card“ apo siç e qujnë karta e shpresave për të huajt e kualifikuar. Kriteret që duhet plotësuar për “Kartën e Shpresave” dhe regjistrimi për viza. Tre kritere që duhet të plotësohen janë: kualifikimi i të huajve-shkollimi dhe përvoja 3 vjeç, gjuha, mosha deri në 35 vjeç.

Ata duhet të sigurojnë vetë jetesën dhe nuk mund të marrin ndihma sociale. Në tremujorin e dytë të 2022 në Gjermani ka pasur mbi 1,2 milionë vende të lira të punës për kuadro të kualifikuara. Për më tepër ndiqni gazetarin e mirënjohur Bahri Cani:

 

 

Të Ngjajshme

Turqia “godet” Rusinë: S’i njohim referendumet në Ukrainë!

admin

Abazoviq: Kurrë nuk ka qenë më i mirë se sot bashkëpunimi me Serbinë dhe Vuçiqin

admin

​Rama: Serbia ta njohë dhe t’i kërkojë falje Kosovës

admin

Leave a Comment