August 11, 2022
Portali Shprehja

Gjermania në krizë, rritje e frikshme e çmimeve

Gjermania në krizë: kostot e energjisë janë më të larta se kurrë, çmimet e karburanteve po shpërthejnë, produktet ushqimore po bëhen më të shtrenjta dhe inflacioni po rritet, shkruan kështu gazeta gjermane Bild.

Gazi jo vetëm që kërcënon të bëhet i pakët gjatë vitit, por është gjithashtu shumë i shtrenjtë. Shumë qiramarrës dhe pronarë vilash kishin shpresuar të mbroheshin nga rritjet masive të çmimeve në tregun e gazit, të paktën deri në skadimin e kontratave të tyre.

Sipas Institutit Ifo me seli në Mynih, inflacioni ka arritur kulmin për momentin. Përqindja e kompanive që planifikojnë të rrisin çmimet e tyre në tre muajt e ardhshëm ra në korrik për të tretën herë radhazi, tha instituti të enjten, duke cituar një sondazh.

.

Të Ngjajshme

Gjobiten 187 shoferë në Shkup, 69 për vozitje të shpejtë

Në Tabanoc dhe Bogorodicë për dalje nga vendi pritet rreth 30 minuta

Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

admin

Leave a Comment