October 28, 2020
Portali Shprehja

Gjukanoviç paralajmëron hyrjen e Kosovës në OKB, zbulon planin e serbëve

Në një intervistë për Jutarnji, Presidenti malazes Milo Gjukanoviç lëshoi disa paralajmërime të rëndësishme rreth planeve të politikave të Serbisë së Madhe.

Kjo, “duke komentuar faktin se blloku qeverisës ra dakord për ndarjen e funksioneve me ndërmjetësimin e Metropolitit të Kishës Ortodokse Serbe Amfilohije”, thotë Presidenti Gjukanoviç.

“Kisha Ortodokse Serbe është vazhdimisht një instrument i nacionalizmit të madh serb dhe interesave perandorake ruse në Ballkan. Këtë herë ajo thjesht e bëri atë hapur. Pas zgjedhjeve, një nga zëdhënësit e Kishës Ortodokse Serbe tha se do të tërhiqej nga jeta politike, e cila vetëm e konfirmoi të gjithë këtë. Sidoqoftë, eprorët e tij padyshim nuk ishin dakord me këtë…Por është realiteti ynë që duhet të përballemi për të ruajtur Malin e Zi si një shtet civil dhe laik me një demokraci multietnike dhe vlera evropiane”, argumentoi Gjukanoviç.

Gjukanoviç shpjegoi gjithashtu sa reale janë spekulimet për kompensimin e Serbisë për humbjen e Kosovës me koncesione në lidhje me Malin e Zi dhe Republikën Srpska?

“Në skenën globale, gjithçka po ndryshon me shpejtësi, përveç realitetit të pafavorshëm ballkanik. Ballkani ka qenë gjithmonë në vijën e parë të interesave të ndryshme globale.

Disa vjet më parë, ne ishim nën sulm nga interesat ruse të cilët donin të parandalonin Malin e Zi nga anëtarësimi në NATO. Ne nuk mund të përjashtojmë mundësinë që interesat e Serbisë së Madhe të mos jenë plotësuar plotësisht. Unë ende nuk kam lexuar një mohim të vetëm nga një adresë përkatëse në Beograd.

Procesi i hyrjes së Kosovës në Kombet e Bashkuara është duke u zhvilluar, kështu që ata që ushqejnë aspiratat e Serbisë së Madhe mund të besojnë në disa kompensime në kurriz të Malit të Zi dhe Republika Srpska. Të gjitha këto janë ëndrra dhe iluzione”, tha Gjukanoviç, pushteti i të cilit është tronditur nga fakti se forcat proserbe po marrin pushtetin.

Të Ngjajshme

Revista Charlie Hedbo karikaturizon Erdoganin, e portretizon në skena ero tike

admin

Prodhohet një tank në Kosovë (FOTO)

admin

Kosova ndër pesë vendet me situatë më të mirë pandemike në Evropë

admin

Leave a Comment