January 17, 2021
Portali Shprehja

Gjukanoviç përshëndet marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i Malit të Zi, Millo Gjukanoviç e ka cilësuar marrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhe, si një hap drejt stabilizimit të rajonit.

Në llogarinë e tij në Twitter, Gjukanoviç ka thënë që “Mali i Zi e përshëndet konfirmimin e orientimit të Serbisë dhe Kosovës, që përmes marrëveshjes së nënshkruar sot për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike në Uashington, po shkojnë drejt zgjidhjes së qëndrueshme në kuadër të dialogut që e udhëheqë BE-ja”.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, në praninë e presidentit amerikan, Donald Trump nënshkruan marrëveshje për normalizim ekonomik.

Kjo marrëveshje, sipas kryeministrit Hoti, është një hap i madh drejt njohjes reciproke. Ndërkaq, presidenti Trump, tha se kjo është “ditë e rëndësishme dhe historike”.

Të Ngjajshme

Pakënaqësi në AKR: LDK’ja na i ndërroi fjalët

admin

Qeveritë federale të Landeve në Gjermani po diskutojnë shtetrrethimin e mëtutjeshëm për shkak të Përhapjes së COVID-19

admin

Një marrëveshje e re e BE me Ballkanin: Koha për “paradhomën” e unionit

admin

Leave a Comment