January 16, 2022
Portali Shprehja

Gjykata e Beogradit e quan të ligjshëm termin ofendues etnik “Shiptari”

Sot Gjykata e Apelit në Beograd ka quajtur të ligjshëm përdorimin e termit ofendues etnik për shqiptarët, duke rrëzuar padinë e ngritur ndaj ministrit të brendshëm Vulin, prej Këshillit të Minoritetit Kombëtar Shqiptar.

Tact Watches

Në arsyetimin e gjykatës padia është hedhur poshtë si e pa pabazuar, percjell agjencia e lajmeve INA.

Refuzimi i padisë të këshillit kombëtar shqiptarë në serbi ndaj ministrit të mbrendëshem të serbis Aleksandar Vulin, ka reaguar deputeti shqiptar në parlamentin serb Shaip Kamberi

Gjykata refuzoi padi ndaj Vulinit për nxitje të urrejtjes dhe diskriminim të pordorimit publik të termit ofendues “Shiptari”, për shqiptarët që nuk jetojnë në Shqipri.(INA)

Të Ngjajshme

Me autobusa e vetura qindra serbë të Kosovës ja mësynë drejt Serbisë për të votuar në referendum

admin

Erdogan: Turqia e sheh Shqipërinë edhe si mike edhe si aleate të natyrshme

admin

Rada Trajkoviq: Ivanoviqi u vra, Veselinoviqi dhe Radoiçiqi u bënë milionerë

admin

Leave a Comment