May 28, 2022
Portali Shprehja

GODET ARSENALI | Siguron talentin brazilian vetëm 3.5 mln euro!

São Paulo pranoi propozimin e Arsenalit nga sulmuesi Marquinhos. Shitja duhet të zyrtarizohet në ditët në vijim, pasi të kryhen formalitetet – ekzaminimet dhe nënshkrimi i kontratës. Sao Paolo është gjithashtu afër shitjes së portierit Tiago Volpi në futbollin meksikan.

Klubi anglez do të paguajë 3.5 milionë euro për 19-vjeçarin. Vlera do të hyjë në arkën e klubit deri në fund të vitit. Stafi stërvitor madje mori rekomandimin për të mos listuar Marquinhos për ndeshjen e së dielës kundër Cuiabá, për Brasileirão.

Tact Watches

Marquinhos ka kontratë me São Paulo deri në vitin 2024. Por kjo marrëveshje shkel rregullat e FIFA-s, pavarësisht se është brenda asaj që thotë ligji brazilian. Ky është një faktor që përshpejton shitjen dhe e bind Saolo Paolo të bëjë biznes.

Lojtari nënshkroi në vitin 2019, në moshën 16-vjeçare, kontratën e tij të parë profesionale. Kontrata pesëvjeçare lejohet nga ligji Pelé, por FIFA e kufizon këtë marrëveshje të parë në vetëm tre vjet.

Për shkak të situatave të tilla, São Paulo hyri në proces gjyqësor me lojtarë të tjerë, si mbrojtësi Lucas Frasson – FIFA është pozicionuar në mënyrë të favorshme në raport me sportistët në këto raste. Frasson u largua nga klubi me një autorizim të veçantë nga entiteti.

Nëse ai vendos të padisë FIFA-n, Marquinhos mund t’i përfundojë kontrata me São Paulo në korrik – kur do të bëhen tre vjet nga nënshkrimi fillestar. Për shkak të situatave të tilla, São Paulo hyri në proces gjyqësor me lojtarë të tjerë, si mbrojtësi Lucas Frasson – FIFA është pozicionuar në mënyrë të favorshme në raport me sportistët në këto raste. Frasson u largua nga klubi me një autorizim të veçantë nga entiteti.

Nëse ai vendos të padisë FIFA-n, Marquinhos mund t’i përfundojë kontrata me São Paulo në korrik – kur do të bëhen tre vjet nga nënshkrimi fillestar.

São Paulo pretendon se u përpoq, rreth tetë muaj më parë, të bënte një marrëveshje të re me Marquinhos, por që nuk pati asnjë përgjigje. Më vonë mësova se lojtari ishte në negociata për të nënshkruar një parakontratë me një klub tjetër.

Një klub evropian, gjashtë muaj më parë, shfaqi interes dhe ngacmoi sportistin, pa u konsultuar me São Paulo. Një ndryshim në përfaqësimin e Marquinhos, megjithatë, e përafroi fjalimin më shumë me Sao Paolo dhe rezultoi në kompensimin financiar të largimit të afërt.

Prandaj, propozimi i Arsenalit u pranua. Klubi anglez kërkon të ndërtojë një marrëdhënie me São Paulo të ngjashme me atë midis Ajax-it dhe klubit brazilian – që çoi në sulmuesit holandezë David Neres dhe Antony.

.

Të Ngjajshme

Zbardhet fjalimi motivues i Ancelottit te Real Madridi para finales së Champions-it

admin

Pasi e përdori për t’u zgjedhur president, e flaku. Tani e quan skllav të parave, Messit i ikën truri nga Laporta: Qepe gojën!

admin

Finalja e 19 viteve më parë… Milan-Juventus dhe “festivali” i gabimeve nga pika e bardhë (pamjet)

admin

Leave a Comment