August 17, 2022
Portali Shprehja

Gol i çmendur nga mesfusha, stadiumi i Besiktas hesht! (PAMJET)

“Vodafone Arena”, stadiumi i Beshiktashit, konsiderohet të jetë ndër stadiumet më të nxehta dhe më të zhurmshme në botë. Edhe në një ndeshje miqësore, në një pasdite të nxehtë korriku, me boshllëqe të mëdha në tribuna.

Abdelhamid Sabiri, mesfushori i Sampdorias që ngjyrosi qiellin e Stambollit duke pikturuar një ylber me këmbën e djathtë dhe duke shënuar një gol të çmendur, është ndër të paktët lojtarë të aftë për të heshtur sistemin e ndërtuar mbi hirin e BJK Inonu. direkt nga mesfusha.

Ndodh në minutat e fundit të pjesës së parë, me rezultatin ende 0-0. Besiktas provon një largim të hollësishëm nga mbrojtja, por aksioni prishet nga presioni i Sampdorias. Topi endet pranë vijës së mesfushës, kur mbërrin pranë Sabirit.

Ai është rikthyer në portë, por në ato momente ai tashmë po shqyrton idenë e çmendur: kërkoi një goditje për të befasuar portierin kundërshtar. Hedh një vështrim të fundit në portën e Besiktasit për të gjetur konfirmimin e ndjenjave të tij dhe gjuan me qëllimin e parë, pa e rregulluar topin.

E djathta e tij merr një trajektore të harkuar, me një efekt të lehtë nga jashtë. Ai ngrihet drejt qiellit të Stambollit dhe bie butësisht, duke i dhënë fund vrapimit të tij në këndin e majtë të portes, të lënë pa mbrojtje nga një Destanoglu i shpërqendruar.

Stadiumi kalon brenda pak sekondash nga një “ohhh” befasi në një heshtje vdekjeprurëse, në të cilën dëgjohen vetëm ulërimat e pankinës së Sampdorias, të spërkatura në fushë për të përqafuar Sabirin.

Dihej tashmë se ai kishte një këmbë të djathtë të rafinuar që nga koha e Ascolit, në Serinë B. Por ajo që tregoi kundër Besiktas-it është një ngushëllim për atë që ndoshta do të jetë sezoni vendimtar i karrierës së tij. Stërvitja çdo ditë me Fabio Quagliarella, një specialist në konkluzionet në distancë, padyshim ka përfitimet e veta.

.

Të Ngjajshme

BEFASI NË NEGOCIATA | Nuk ka akord, Juventusit i ngec në derë i superpaguari dhe bllokon merkaton. Motivi

admin

Jorge Mendes vendos rekordin tjetër! Çon te ekipi “i tij” talentin e madh portugez për gati 50 mln euro

admin

Akuzat për përdhunim ndaj Mendy: “Mos lëviz, mos lëviz” ndërsa i mban krahët pas shpine!

admin

Leave a Comment