June 3, 2023
Portali Shprehja

Greqia voton për parlamentin e ri

Zgjedhjet parlamentare po mbahen sot në Greqi, ndërsa 9,8 milionë qytetarë pritet t’i drejtohen kutive të votimit. Deri në këtë moment pjesëmarrja në votime është 31.52%, ndërkohë që kanë votuar të gjithë kryetarët e partive që kandidojnë.

Ministria e Brendshme greke deklaroi se procesi i votimit nisi me diasporën, ku 16 827 grekë që jetojnë jashtë vendit dhe që kishin shprehur dëshirën të votojnë, iu drejtuan kutive të votimit në ambasada, shkolla dhe biznese.

Autoritet u bëjnë thirrje votuesve të marrin pjese në proces për të votuar një prej 40 partive ose formacioneve politike të regjistruara. Favorit për fitore janë konservatorët e Kyriakos Mitsotakis, të ndjekur prej radikalëve të majtë “Syriza” të Alexis Tsipras, ndërsa rol të rëndësishëm në formimin e qeverisë së re pritet të ketë edhe PASOK që kryesohet nga Nikos Andrulaqis. Edhe këtë vit kandidojnë shtetas grekë me origjinë shqiptare, të cilët kryesisht aderojnë në partitë e së majtës greke.

.

Të Ngjajshme

BE: Jemi të gatshëm për masa vendimtare nëse situata në veri të Kosovës nuk qetësohet

Indi, mbi 280 të vdekur pas përplasjes së dy trenave

Messi vendos për të ardhmen, tregon se a do të largohet nga PSG

Leave a Comment