September 27, 2022
Portali Shprehja

Gruaja me linë e majmunit ndan një histori tronditëse – tregon se si ra pre e dezinformatave

Një grua nga Georgia, SHBA e diagnostikuar me linë e majmunit tha se nuk e kontaktoi virusin “e dhimbshëm” përmes seksit – dhe po shfrytëzon TikTok për të luftuar “dezinformimin” në lidhje me sëmundjen.

Camille Seaton, 20 vjeç, filloi të ndihej jo mirë gjatë muajit korrik dhe nxitoi në spital kur vuri re që i shpërthyen flluska në fytyrën e saj.

Nëna e re më pas mbeti e shtangur kur rezultoi pozitive për virusin – shpalli një emergjencë të shëndetit publik në Shtetet e Bashkuara në fillim të këtij muaji, raporton nypost.

Lija e majmunëve, e cila po përhapet në të gjithë SHBA-në pas një shpërthimi në Evropë këtë pranverë, po prek kryesisht meshkujt homoseksualë dhe biseksualë, të cilët përbëjnë rreth 98 për qind të pacientëve, sipas biologut të NYU, Joseph Osmundson.

Seaton – e cila është gruaja e parë që u diagnostikua zyrtarisht në shtetin e Peach – punon në një stacion karburantesh dhe tha se beson që virusin e kontaktoi ndërsa trajtonte “paratë e pista” në punën e saj, sipas një video tashmë virale me më shumë se një milion shikime.

Nëna kaloi më shumë se dy javë e izoluar në shtëpinë e saj në qytet, me vajzën e saj 3-vjeçare që kujdesej nga anëtarë të tjerë të familjes.

Seaton gjithashtu i tha botimit se simptomat e saj të lisë së majmunit ishin serioze, duke thënë se “Kam pasur dhimbje fjalë për fjalë gjatë gjithë kohës. Ishte kruarje. Ishte dhimbje kyçesh. Ishin dhimbje koke torturuese. Po i binte të fikët. Ju duhet të kaloni shumë përpara se të filloni procesin e shërimit”.

Vetëm në shtëpi, Seaton iu drejtua mediave sociale për të luftuar dezinformimin rreth virusit, duke ndarë videot e TikTok.

Në videon virale, Seaton shprehet se “Unë jam këtu për t’ju thënë përsëri se seksi nuk është mënyra e vetme për të prekur këtë virus. Po, janë kryesisht burrat ata që e kanë marrë atë – unë jam vetëm gruaja e parë që e kam marrë atë në shtetin e Georgias – por të gjithë njerëzit janë të ndryshëm”.

“Kjo nuk është shaka”, paralajmëroi ajo më tej. “Lani duart, vendosni maska, mos prekni njerëzit, vishni doreza”.

Ajo vazhdoi se “Virusi nuk është ajror, por mund të jetë gjithashtu. Mund ta kapni duke u ulur në një hapësirë të mbyllur me dikë që e ka – një veturë, një aeroplan, një dhomë”.

Agjencitë shëndetësore amerikane kanë numëruar të paktën 6,600 raste të dyshuara të lisë së majmunit – me 1,000 raste të tjera që pritet të shtohen javën e ardhshme, sipas parashikuesve epidemiologjikë.

Në të njëjtën kohë, Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton mbi 26 mijë raste në botë.

.

Të Ngjajshme

Hoteli gjigant në formë Hëne, pritet të ndërtohet në Dubai

Princi Salman emërohet kryeministër i Arabisë Saudite

Saraçini: Dezinformatat janë kërcënim për sigurinë e shtetit

Leave a Comment