November 28, 2022
Portali Shprehja

Grupi ‘Wagner” në kufirin me Kosovën, ministri Sveçla për median italiane: Rusia ka dërguar ‘instruktore’ dhe agjentë sekretë

“Rusia e Putinit do të frynte flakët e tensioneve mes Kosovës dhe Serbisë”, kështu është shprehur kryeministri i Kosovës Albin Kurti për tensionet e krijuar në Veri të Kosvës.

Ndërkohë ministri Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në një intervistë për median italiane, ‘La Repubblica’ ka folur rreth situatës ndërsa është shprehur: “Shërbimet aleate na kanë vënë në gatishmëri. E dimë se rusët kanë kaluar disa herë kufirin gjatë protestave në Veri”.

“Një ankesë e mbërritur nga kryeministri kosovar Albin Kurti , e cila do të gjente konfirmim në disa raporte të inteligjencës perëndimore, që në kufirin Serbo-Kosovar zbulohet prania e mercenarëve të Grupit Wagner , milicia paraushtarake në pagën e Kremlinit . “Ne kemi dëshmi se gjatë protestës së serbëve kundër targave kosovare ka pasur elementë rusë në vend,” tha për Repubblica Sveçla.

Më tej La Repubblica vijon: “Kremlini nuk dërgon ushtarë këtu për të nxitur pakënaqësi dhe për të depërtuar në demonstrata. Ata thjeshtë duhet të dërgojnë instruktorët dhe 007s. Qëllimi do të ishte të përdorte Serbinë si një urë lidhëse në zemër të Europës, duke e ndihmuar atë të ketë ushtrinë më të mirë të armatosur midis atyre të ish-jugosllavisë”, ka thënë Sveçla.

Një akuzë e rëndë që nëse vërtetohet mund të shkaktojë një konflikt të ri, shkruan La Republica.

Serbia dhe Rusia një marrëdhënie e dyshimtë:

La Repubblica: E sigurt është se marrëdhëniet mes Putinit dhe presidentit serb Aleksandar Vuçiç nuk duken të komprometuara nga pushtimi i Ukrainës. Këtë e demonstron, për shembull, vota e Serbisë kundër sanksioneve perëndimore. Beogradi do të kishte marrë gjithashtu nga Moska 30 tanke T-72 , 30 automjete të blinduara , sistemin e mbrojtjes ajrore Pantsir S1 dhe, në prag të Krishtlindjes 2021, mbërritën raketat antitank Kornet  dhe dosja në duart e qeverisë kosovare, thekson Republika , do të përditësohej vazhdimisht. Në Mitrovicë, një qytet kufitar i ndarë midis shumicës shqiptare-myslimane dhe qytetarëve serbo-ortodoksë, megjithatë, mohon ndërhyrjen ruse. Por mbështetja për Moskën nuk fshihet në qytet, sipas Repubblica; “mbani mend se si deri në tre vjet më parë qeveria ruse kishte një zyrë diplomatike atje. “Shumë aktiv dhe efektiv”, sipas banorëve.

(BalkanWeb)

Të Ngjajshme

“Nuk dua të përfshihem në beteja politike”, kryebashkiaku i Kievit i përgjigjet Zelensky-t

admin

Begaj: Jemi dy shtete, por mbi të gjitha jemi një komb

admin

Krasniqi: Plani franko-gjerman vështirë të pranohet nga Kosova, propozimet e PDK’së për dialogun po pranohen

admin

Leave a Comment