May 23, 2022
Portali Shprehja

Guardiola asgjëson Evra dhe Seedorf: “Nuk e pashë personalitetin e tyre kur…”

Pep Guardiola është gati të sfidojë West Hamin me Manchester Cityn e tij në javen e parafundit të Premier League dhe shpreson të fitojë dhe më pas të jetë në gjendje të marrë titullin anglez 2021/2022.

Një sfidë vendimtare që i sheh qytetarët protagonistë të fatit të tyre pas barazimit të Liverpool ndaj Tottenhamit. Megjithatë, në konferencën e sotme për shtyp, trajneri spanjoll iu rikthye humbjes përvëluese që korrigjoi në gjysmëfinalen e Champions League ndaj Real Madridit, e cila nuk lejoi që De Bruyne dhe shokët e tij të marrin atë titull që peshon aq shumë për klubin anglez.

Tact Watches

Vetëm humbja në Bernabeu kishte ngjallur disa pakënaqësi në shtëpinë e Cityt për një nokaut përvëlues mbërriti në minutat e fundit të ndeshjes. Një rënie e pafalshme përqendrimi ndaj Realit të Ancelottit, i cili gjithmonë ka treguar se nuk dorëzohet kurrë në këtë Champions League.

Kritika për Cityn por edhe për Guardiolën kanë shprehur edhe komentuesit e Amazon Prime Video, Patrice Evra dhe Clarence Seedorf, të cilët kishin folur për një rënie të pafalshme të tensionit nga ana e skuadrës së Guardiolës. Pas disa ditësh, Pep vendosi të përgjigjet.

Guardiola shprehu mendimin e tij për këtë çështje dhe dha emrat dhe mbiemrat e atyre që kishin bërë kritika të rënda ndaj Manchester Cityt duke i kujtuar atyre një moment në të kaluarën kur ata ishin ende në fushë si lojtarë:

“Komentet i ish-lojtarëve si Berbatov, Seedorf, Evra për mungesën e personalitetit të ekipit tonë? Unë nuk e pashë gjithë atë personalitet tek ata kur ne (Barcelona) shkatërruam Manchester United”

Referenca është te finalja e Champions League 2008/2009 e humbur nga Manchester United në Olimpico të Romës 2-0 kundër katalanasve. Në fakt, në formacionin startues Evra ishte vendosur në rolin e mbrojtësit të majtë.

“Kur lojtarët janë në telashe, çfarë do të bëjnë? – kishte thënë Evra në Prime – Ata do të shikojnë pankinën, nuk do të marrin përgjegjësitë e tyre. Manchester City e beri ne breke, kjo është e vërteta. Janë të traumatizuar. Më kujtojnë PSG-në: janë klube të bazuara në para”.

.

Të Ngjajshme

“Çfarë do të më kishte thënë Mino?”, Ibrahimovic: Të vjedhim sa më shumë të mundemi

admin

Barcelona e mbyll me humbje, gafë e pabesueshme nga Traore (Pamjet)

admin

“Do të luaj me fituesin e Championsit”, ylli arrin marrëveshjen me Real-in dhe Liverpool-in

admin

Leave a Comment