October 1, 2023
Portali Shprehja

Hakerët koreano-veriror vodhën kriptovaluta në vlerë të mbi 38 milionë eurove për të financuar programin bërthamor

Hakerët koreano-veriror vodhën kriptovaluta në vlerë të gati 41 milionë dollarëve (38.3 milionë eurove) nga një kazino online dhe një faqe për bastet sportive – paratë që pritet të përdoren për të fuqizuar programin e armëve bërthamore të vendit para një marrëveshje të pritur me Rusinë.

FBI njoftoi të mërkurën se kishte gjurmuar hakimin e Stake.com në Korenë e Veriut dhe grupin e saj, Lazarus të sponsorizuar nga shteti, i cili ka vjedhur më shumë se 200 milionë dollarë (186.8 milionë euro) në kriptovaluta vetëm gjatë vitit të kaluar.

Në vitin 2022, kompania hulumtuese e blockchain, “Chainalysis” zbuloi se në nivel botëror ishin vjedhur 3.8 miliardë dollarë (3.55 miliardë euro) nga biznesi i kriptomonedhave, raporton nypost.

Akoma më shqetësues për zyrtarët amerikanë është fakti se ky shfrytëzim i fundit erdhi vetëm disa ditë përpara takimit të pritshëm të liderit të Koresë së Veriut, Kim Jung-un me presidentin rus, Vladimir Putin, kur dy liderët pritet të arrijnë një marrëveshje armësh për të ndihmuar Rusinë në vazhdimin e pushtimit të Ukrainës.

.

Të Ngjajshme

Ambasadori Qehaja: Bartësit e Institucioneve në Shkup “duhet të dëgjojnë më shumë Kosovën”

Investime milionëshe për sigurinë kibernetike në Maqedoninë e Veriut

admin

Nga e hëna, studentët do të marrin nga 140 denarë në ditë për t’u ushqyer

admin

Leave a Comment