September 29, 2023
Portali Shprehja

Hetimet ndaj ish-presidentit Bolsonaro, Brazili kërkon ndihmën e SHBA-së

Brazili ka kërkuar zyrtarisht ndihmën e SHBA-së në hetimet që përfshijnë ish-presidentin, Jair Bolsonaro pasi ish-ndihmësi i tij ra dakord të bashkëpunonte me hetuesit brazilianë.

Sipas Reuters, Brazili kërkoi ndihmën e SHBA-së për të vërtetuar deklaratat e ish ndihmësit të Bolsonaros, Mauro Cid, në lidhje me rolin e tij në hetime të ndryshme kriminale që përfshinin Bolsonaron, duke përfshirë të dhënat e falsifikuara të vaksinimit dhe shitjen e bizhuterive të shtrenjta të dhuruara nga qeveritë e huaja.

Cid u lirua javën e kaluar nga burgu, ku ndodhej që prej muajit maj, pasi pranoi të bashkëpunonte me policinë. Bolsonaro, i cili ka mohuar çdo akuzë, përballet me një rrezik ligjor në rritje pasi humbi në zgjedhjet e fundit.

Gjykata elektorale federale e Brazilit i dha fund karrierës së tij politike duke e vendosur atë të papërshtatshëm për të kandiduar deri në vitin 2030.

.

Të Ngjajshme

Sveçla: Po hetohet përfshirja e mundshme e Rusisë në sulmin në Banjskë

A mund të ndikojë shtatzënia në shëndetin kardiovaskular?

Akullnajat e Zvicrës në dy vitet e fundit janë shkrirë me 10 për qind

Leave a Comment