December 4, 2021
Portali Shprehja

Hetimi për korrupsion, Kurc mbetet pa imunitetin e deputetit

Ish-kancelari austriak, Sebastian Kurc sot mbeti pa imunitet të deputetit pasi që ligjvënësit unanimisht votuan të spastrohet rruga për hetim të hapur kundër tij për korrupsion, lajmëroi DPA.

Madje edhe Kurci dhe anëtarët e partisë të tij centriste-djathtiste popullore (OVP) e mbështetën hapin, për të cilin thonë se është i domosdoshëm që sa më shpejtë të pastrohen akuzat.

Tact Watches

Kurci dhe grupi i tij i ngushtë i mbështetësve akuzohen se kanë shfrytëzuar para shtetërore për të fituar rezultate të volitshme nga hulumtimi që nxiti ngritjen e tij në pozitën e liderit të OVP-së e më vonë edhe kancelar. Ai, gjithashtu, akuzohet për dhënie të deklaratave të rrejshme para hetimit parlamentar për skandal të ndryshëm me një partner të mëparshëm të koalicionit.

Kurci i hodhi poshtë të gjitha akuzat, shton DPA.

Bastisjet më 6 tetor në kabinetin e kancelarit, selinë e OVP-së dhe Ministrinë e Financave shkaktuan disa zbulime – dhe presion për votim të mosbesimit – që e detyroi Kurcin të tërhiqet nga funksioni më vonë gjatë muajit. Por, ai mbetet deputet dhe vazhdon të jetë shef i partisë dhe shef i grupit të saj të deputetëve.

Të Ngjajshme

Mickoski i shqetësuar: Zaev mund të nënshkruaj edhe një marrëveshje të re me Bullgarinë

admin

Në fundjavë do të mbahet seanca e qeverisë për buxhetin

admin

Despotovski kandidati i katërt për kryetar të LSDM-së

admin

Leave a Comment