November 26, 2022
Portali Shprehja

HISTORIA E FUTBOLLIT SHQIPTAR SHKRUHET NGA FEMRAT! Vllaznia në grupet e Champions (PAMJET)

Historia u shkruajt sot ne Loro Borici! Ate qe ekipet e meshkujve nuk kane mundur ta bejne kurre e kane bere femrat. Vllaznia per Femra ka arritur te siguroje pjesemarrjen ne grupet e Champions League pasi mundi ne Shkoder ekipin ukrainas Vorskla-Kharkiv me rezultatin 2-1 me nje eurogol nga Berisha.

Ky rezultat i con per here te pare ne fazen e grupeve te ketij kompeticioni prestigjoz dhe eshte padiskutim nje dite per t’u shenuar ne kalendar per futbollin shqiptar. E ndersa kombetarja e meshkujve dje na zhgenjeu me barazimin ndaj Islandes, sot ka ardhur nje rezultat historik.

Ndeshja e parë mes të dyja skuadrave u mbyll në barazimin 1-1, e cila gjithashtu u luajt në “Loro Boriçi”. Ndeshja e kthimit kerkonte nje tjeter ritem dhe force nga vajzat kuqeblu dhe ajo ka ardhur.

VIDEO E EUROGOLIT

Ne minuten e 88′, teksa rezultati ishte ende 1-1 dhe do te shkohej ne shtese, por sidomos pasi portierja e Vllaznise kishte pritur penallti, ka qene Berisha ajo qe rrëmbeu topin dhe me një gjuajtje nga distanca duke i dhene fitoren ekipit.

Nje arritje e madhe per presidentin Lazer Matija qe prej vitesh investon ne futbollin e femrave dhe duket se tashme ka mbledhur frytet e punes. Vllaznia do te perfitoje 500 mije euro nga pjesemarrja ne grupet e Champions League.

 

.

Të Ngjajshme

I hodhi Figos flamurin e Barçës në fytyrë… Çfarë ndodhi me “tifozin alien”; që pushtonte fushat edhe në finalet e Kupës së Botës

admin

Partneret e futbollistëve të Anglisë harbohen bashkarisht në “pallatin lundrues”, shpenzojnë shifrën e çmendur për alkool

admin

Maguire, “sparkatë” ndaj kritikëve: Merren me mua, sepse kanë nevojë për… klikime

admin

Leave a Comment