September 22, 2023
Portali Shprehja

HOLANDA E NIS ZJARR! Port duhet të falënderoj edhe portierin e Chelsea-t. Historia kurioze e debutuesit Noppert. Deri dje luante me…

Holanda dhe Senegali u përballën mes tyre në “Al Thumama Stadium” te Katarit, takimi i dytë në grupin A në Botërorin Katar 2022. Louis Van Gaal kishte rreshtuar skuadrën me skemën 3-4-1-2. Ylli i PSG-së, Cody Gakpo luajti pas dy sulmuesve Vincent Janssen (Antwerp) dhe Steven Bergwijn (Ajax), teksa porta i është besuar Andries Noppert (Heerenveen), i cili debutoi me kombëtaren tulipane.

Në krahun tjetër, Aliou Cisse kishte zgjedhur të zbresë Senegalin në fushë me skemën 4-1-2-3. Sadio Mane ishte mungesa e madhe në sulm, repart ku goli pritej nga treshja Ismaila Sarr (Watford), Boulaye Dia (Salernitana) dhe Krepin Diatta (Monaco).

Sigurisht, Holanda ishte me kerkuese dhe e nisi takimin direkt me raste.  Mundësia e mirë për Holandën u shfaq pas pak minutash kur Frenkie De Jong del i vetëm me portierin, por vonohet dhe humbet shansin për të zhbllokuar sfidën. Pjesa e pare ishte nje loje shahu dhe nuk eshte se dhuroi shume befasi.

Senegali u mbrojt fort dhe u mundua te pickonte, kurse Holanda ishte jo e pasakte ne 20 metrat e fundit. Ne pjesen e dyte shansi ishte per Virgin Van Dijk qe “fluturon” në ajër, por gjuajtja me kokë e kapitenit kalon ngjitur mbi traversën e portës së Senegalit.

Jane dashur ne fakt 84 minuta qe te zhbllokohej ndeshja. Ylli i PSV-së, Cody Gakpo shfrytëzoi në maksimum një krosim të De Jong dhe fitoi duelin ajror me portierin kundërshtar. Holanda në avantazh. Nje krosdim perfekt nga ylli i Barcelona-s dhe sigurisht nje dalje e pasigurte e portierit te Chelsea-t Mendy!

GOLI I GAKPO-VIDEO

Pas atij goli, Holanda u clirua jo pak! Nisi nje ndeshje tjeter dhe hapesirat u shtuan. Arbitri akordoi 9 minuta shtese dhe pikerisht ne fund erdhi edhe goli i dyte i firmosur nga Klaassen. Depay përfshihet në një duel në zonë me Koulibaly dhe godet, duke gjetur pritjen e shkurtër të Mendy. Topi kthehet dhe Klassen e depoziton ne rrjete…

GOLI I KLAASSEN – VIDEO

Historia e cuditshme – Andries Noppert është 28 vjeç dhe ka bërë 51 paraqitje profesionale në karrierën e tij. 34 prej tyre kanë ardhur në 12 muajt e fundit. Dhjetë muaj më parë ai ishte portieri rezervë për Go Ahead Eagles të sapo promovuar. Sot ai mbajti portën e pastër për Holandën në Kupën e Botës!

.

Të Ngjajshme

Juventusi “e braktisi” pas shumë vitesh, shfaqet destinacioni i ri për Cuadrado

admin

“Chelsea është ekipi më i madh në Angli”

admin

PSG tenton goditjen e madhe sulmuese: sfidon Bayern dhe Man United!

admin

Leave a Comment