January 23, 2021
Portali Shprehja

Hoti në Parlamentin Evropian: Marrëveshja e Washingtonit është ekonomike, por ka edhe elemente politike

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka marrë pjesë në një seancë të Parlamentit Evropian , ku ka folur për një sërë procesesh nëpër të cilat po kalon vendi.

Para eurodeputetëve ai ka folur për dialogun me Serbinë, proces në të cilin ka thënë se rolin e SHBA-së në këtë proces e sheh si përmbushje të tij.

“Dialogu udhëhiqet nga BE. Është e mrekullueshme që kemi vëmendje të plotë nga SHBA. Marrëveshjen e nënshkruar në Washington e kemi dërguar në Kuvend dhe te Presidenti për informim. Është një listë e angazhimeve që kemi ndërmarr dhe presim që Serbia do t’i respektojë këto angazhime”, ka thënë Hoti, njofton Klan Kosova.

“Marrëveshjet e nënshkruara në Zyrën Ovale duhet t’i zbatojmë. Marrëveshja e nënshkruar në Washington është më shumë e koncentruar në çështje ekonomike por ka edhe disa elemente politike. Çdo marrëveshje me Serbinë ka të bëjë edhe më politikën”.

Të Ngjajshme

Specialja thërret në telefon ambasadorin e Kosovës në Shkup, ja detajet e kësaj bisede

admin

Mafia italiane në Tiranë?! Ora News zbardh përgjimet, biseda për pallate e tendera në shëndetësi

admin

Sondazhi/Mbi 49% e kosovarëve e duan kryeministër, Albin Kurtin

admin

Leave a Comment