November 30, 2020
Portali Shprehja

Huawei hapë qendër testuese në Serbi

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë konsideruar prodhues jo-kredibil pikërisht gjigantin teknologjik kinez, tpërcjell lajmi.net.

Në mbrëmjen e së hënës, kryeministrja serbe Ana Bërnabiq e shoqëruar nga ambasadori i Kinës në Serbi dhe presidenti i firmës teknologjike për Ballkan, ka thënë se kjo qendër e Huaweit do t’i ndihmojë Serbisë përshpejtimin në transformimin digjital dhe do të shtyjë përpara inovacionin e kreativitetin në ekonominë e Serbisë, raporton Ballkan Insight.

“Kompanitë e mëdha ndërkombëtare kanë rol të jashtëzakonshëm në transformimin digjital të ekonomisë sonë, krahas sistemit të edukimit dhe kompanive të vogla lokale për inovacion. Partnerët e tillë luajnë rol kyç për ne. Një nga më të mirët dhe më të mëdhenjtë është kompania kineze, Huawei”, deklaroi ajo.

Sipas Bërnabiq, bashkëpunimi i Serbisë me Huawein nuk do kufizohet vetëm në rrjetin 5G. Sipas saj, edhe inteligjenca artificiale, digjitalizimi i shkollimit dhe prezantimi i qyteteve të mençura janë pjesë e projektit.

E pyetur nëse pikat e marrëveshjes së Washingtonit do të kenë ndikim në raportet me Huawei, E para e legjislativit serb ka thënë se vendi nuk është e interesuar në teknologjitë jo të besueshme, dhe se ajo kërkon një tender transparent për prezantimin e rrjetit 5G, dhe në respektim të standardeve ndërkombëtare, siç përcaktohet edhe me marrëveshjen e Washingtonit.

Më 4 shtator, Serbia dhe Kosova u zotuan se “do të ndalojnë përdorimin e pajisjeve 5G nga prodhues jo të besueshëm në rrjetet e tyre, e se nëse diçka e tillë ekziston në këto shtete, ato zotohen për t’i larguar nga territori”.

Autoritetet amerikane e kishin akuzuar Huawei-n se mund të përdoret nga Kina për spiunim, përmes pajisjeve të veta me integrim të rrjetit 5G. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Në një katër persona shprehet se ata do të “humbin gjithçka” nëse humbin telefonin

admin

BMW kundër Audi në borë, shikoni cila fiton

admin

Në këto vende, telefoni ju lajmëron kur keni pranë dikë me Covid-19

admin

Leave a Comment