September 28, 2020
Portali Shprehja

Huawei ka njoftuar se HarmonyOS do të vijë në 2021

Një version i HarmonyOS për smartfona do të jetë në dispozicion të zhvilluesve në fund të vitit, transmeton lajmi.net.

Sistemi operativ u njoftua për herë të parë në 2019.

Aftësia e tij e dukshme për të punuar nëpër platforma dhe pajisje të ndryshme e bën atë “krejtësisht të ndryshëm nga Android dhe iOS”, sipas Richard Yu, tha se do të jetë gjithashtu plotësisht me burim të hapur.

Aktualisht, është e paqartë se çfarë përfitimesh do të ketë HarmonyOS mbi shërbimin Android të Google.

Softueri EMUI 11 i kompanisë, një shtresë mbi Android me burim të hapur, ka mundësi të provojë bazën e sistemit operativ.

Aktualisht lejon transferimin e shpejtë të skedarëve midis telefonave inteligjentë Huawei dhe laptopëve, duke pasqyruar ekranin e telefonit tuaj në ekranet e jashtme siç janë televizionet dhe ka asistentin e tij të zërit të quajtur Celia.

HarmonyOS do të ofrojë ndërveprim midis pajisjeve të prodhuara nga Huawei dhe atyre të prodhuara nga Honor, një filial i Huawei. Në vitin 2019, Huawei debutoi me Honor Vision dhe Honor Vision Pro, dy televizione që drejtuan versionin e parë të HarmonyOS.

Huawei është dashur të zhvillojë sistemin e vet operativ për shkak të kufizimeve të vendosura në kompani nga presidenti Donald Trump. Urdhri, i quajtur Akti i Fuqive Ekonomike Ndërkombëtare të Emergjencës, u zbatua në maj 2019.

Rezultati i porosisë, i cili tani është zgjatur deri në maj 2021, do të thoshte që Google nuk mund t’i sigurojë Huawei hyrjen në Shërbimet Mobile Google dhe për këtë arsye aplikacionet e njohura si Maps dhe YouTube nuk janë të disponueshme në telefonët Huawei.

Arsyet për një ndalim të tillë janë të ngjashme me ato që synojnë TikTok dhe WeChat: shqetësimet mbi sigurinë kombëtare, të cilat firmat kineze i kanë mohuar, të zhytura në konflikt gjeopolitik dhe ekonomik midis SHBA dhe Kinë. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Garë shpejtësie ndërmjet BMW M8 dhe Lamborghini Aventador SVJ

admin

Microsoft merr qasje ekskluzive në AI

admin

Google Maps ka bërë një nga përditësimet më të rëndësishme ndonjëherë

admin

Leave a Comment