January 30, 2023
Portali Shprehja

I hodhi Figos flamurin e Barçës në fytyrë… Çfarë ndodhi me “tifozin alien”; që pushtonte fushat edhe në finalet e Kupës së Botës

Jaume Marquet i Cot, i njohur artistikisht si ‘Jimmy Jump’, u bë makthi i madh i sigurisë private në ngjarjet e mëdha sportive dhe masive për shkak të aftësisë së tij për t’u bërë protagonist i vërtetë. Jeta e këtij agjenti imobiliar nga Sabadell ndryshoi plotësisht falë rëndësisë publike që ai fitoi për paraqitjet e vazhdueshme në shfaqje të mëdha.

“U futa fshehurazi pa biletë, gjë që ishte e pabesueshme. Hyra në momentin e lojës dhe u fsheha mes tifozëve. Kalova nëpër vende të fshehta dhe më pas kërceva në fushë”, – shpjegoi ai në një intervistë se si u bë “modus operandi: në stadiumet e futbollit.

Karriera e tij spontane filloi në vitin 2002, pasi hyri fshehurazi në “Camp Nou” për të festuar 10 vite që nga Liga e parë e Kampionëve e fituar nga Barça. Një nga paraqitjet e tij të para në media daton në finalen e “Euro 2004”, ku magjepsi punonjësit e sigurisë për të hedhur më në fund një flamur të Barçës në fytyrën e Luis Figos, si hakmarrje për transferimin e tij te Real Madridi.

Figura e ‘Jimmy Jump’ ka qenë e pranishme edhe në Champions League, Europian apo ndeshje klasike mes Real Madridit e Barçës. Kjo nuk është e gjitha, një tjetër paraqitje e tij fantastike ishte në finalen e Kupës së Botës në Afrikën e Jugut, ku donte të prekte trofeun e artë që Spanja e fitoi në atë edicion, por sigurimi i ‘Soccer City’ e ndaloi.

Ky tifoz spontan popullor kishte gjithashtu objektiva të depërtonte në ngjarje të mëdha sportive si Çmimi i Madh i Formula 1 në Montmeló, ku ishte në gjendje të kalonte ‘paddokun’ rrethues për të filluar vrapimin në një pjesë të pistës. Në fakt, Jaume siguroi në një intervistë se ky episod është ai për të cilin pendohet më shumë në të gjithë kastin e tij të aventurave spontane. “Ishte shumë e rrezikshme për mua dhe për pilotët e makinave, ndaj sinqerisht më vjen keq për këtë”, – tha ai.

Daniel Diges, përfaqësuesi spanjoll në ‘Eurovizion 2010’, nuk e mban mend mirë ‘Jimmy Jumpy’, por është e sigurt se e kujton akoma, pasi ai përfitoi nga performanca e artistit për të promovuar faqen e tij, duke pretenduar të jetë një nga anëtarët e koreografisë. Logjikisht, policia norvegjeze e arrestoi dhe atë fundjavë e kaloi në burg, derisa u lirua, por me një gjobë prej 1800 euro.

Edhe një herë, figura e këtij qytetari katalanas ishte e pranishme në edicionin e 25-të të çmimeve ‘Goya’, ku pati mundësinë të lartësonte të gjithë fansat spontanë iberikë në kohën kur gala-ja do të shpallte identitetin e fituesit si aktori më i mirë. Stadiumi Olimpik në Berlin ishte goditja e tij e fundit si “pushtues fushash-skenash) dhe prej andej mori një vendim drastik që i ndryshoi jetën.

Këtij tifozi të njohur në dekadat e fundit iu desh të largohej nga Spanja për shkak të problemeve ekonomike të shkaktuara nga gjobat e përsëritura për shpërthimet e tij mediatike, shuma totale e të cilave i kalonte 100.000 euro.

Gjermania, pikërisht qyteti i Berlinit, ishte vendi ku filloi të krijonte jetën e tij të re, derisa skadonin sanksionet e vendosura nga administrata publike. “Më duhej të largohesha për shkak të të gjitha gjobave që kisha. Mendova se do të ishte vetëm për pak kohë, por më pëlqeu Berlini. Të gjitha këto gjoba skadojnë dhe shumë prej tyre tashmë nuk janë në fuqi, ndaj me siguri mund të kthehem në Spanjë”.

.

Të Ngjajshme

Florentino Perez zbulon sekretet e përmbysjeve “heroike” për Champions-in e 14-të

admin

E papritura e madhe e merkatos! “Teprica” e Guardiolës te Bayern Munich, gati firma edhe me sulmuesin e njohur

admin

CR7 i ndodh ajo që s’e kishte menduar kurrë në Arabi, tifozët sauditë i përdhosin emrin dhe numrin (pamjet)

admin

Leave a Comment