10 C
Skopje
October 17, 2018
Shëndetsi

I shpëtoni vapës, por jo sëmundjeve, dermatologët apelojnë për kujdes në pishinat shqiptare

Plazhet dhe pishinat janë vendet ideale për t’u shpëtuar ditëve të nxehta.

Por dermatologët japin alarmin se gjatë muajve të verës janë shtuar ndjeshëm rastet e infeksioneve të lëkurës e marrë nëpërmjet ujit.

Monika Fida, dermatologe: Këto infeksione mund të jenë bakteriale, mukotike apo qoftë virusale. Popullata më e prekur është ajo e fëmijëve dhe gjatë sezoni të verës këto infeksione janë shumë të përhapura.

Shumica e infeksioneve merren nga pishinat për shkak të mbipopullimit.

Monika Fida, dermatologe: Luan rol higjiena e individëve, prandaj para hyrjes në pishina njeriu duhet të lajë trupin dhe po të njëjtën gjë duhet ta bëjë pas larjes në pishinë.

Ajo çfarë dermatologët këshillojnë, është kontakti i menjëhershëm me mjekun, nëse kanë shqetësime dhe apelojnë për higjienë të shtuar para dhe pas frekuentimit të pishinave apo pas një dite në plazh./klan

.

Burimi i artikullit

Artikuj të ngajshëm

Pse ju rrudhosen gishtërinjtë pas një dushi të gjatë?

shprehja

Këto janë paralajmërimet që i’u japin thonjtë për shëndetin tuaj

shprehja

Flokë të thinjur në moshë të re? Këto janë mënyrat se si mund t’i shmangni

shprehja