December 4, 2021
Portali Shprehja

“I skualifikuar për playoff? Nuk e di a do të jem gjallë ose jo…” Plasin polemikat mbi Ibrahimovic

Suedia nuk ka arritur të marrë kualifikimin e drejtpërdrejtë për Botërorin 2022 në shtëpinë e Spanjës dhe tani përzgjedhja skandinave do të përballet në play-off për të provuar të jetë e pranishme në Katar vitin e ardhshëm.

Djemtë e Jan Andersson nuk luajtën një ndeshje të keqe ndaj “Roja”, por humbën në fazën sulmuese më shumë se një rast: Forsberg dhe Isaak me pak ftohtësi dhe fat mund të kishin adresuar një ndeshje tjetër që u vendos në minutat e fundit nga Alvaro Morata.

Tact Watches

Vetëm pak minuta për Zlatan Ibrahimovic, i cili pasi nisi në Gjeorgji u ul në stolin e Seviljes dhe kur hyri nuk dha shtytjen për fitoren që prisnin tifozët suedezë.

Sulmuesi i Milanit u kritikua ashpër edhe një ditë pas ndeshjes: “Mund të jetë shumë herët për të bërtitur për dështim, duke qenë se në moshën 40-vjeçare ai ka një trup të jashtëzakonshëm, por të gjithë duhet të biem dakord që ai nuk është i suksesshëm. Zgjedhja për t’u rikthyer në kombëtare nuk ishte zgjidhja e duhur”.

40-vjeçari nga Malmö luajti 90 minuta në ndeshjen e parafundit, ndërsa ndaj spanjollëve kishte vetëm rreth njëzet minuta për t’i dhënë dorën kombëtares së tij.

Lidhur me play-off-et dhe mundësinë që ai të thirret për të ndihmuar Suedinë për t’u kualifikuar, qendërsulmuesi kuqezi është shprehur kështu në pas-ndeshjen në Sevilje:

“Kemi pasur një lojë të mirë, jemi të zhgënjyer që nuk kemi përfunduar të parët, por duhet të jemi pozitivë. A jam i skualifikuar për play-off-in e parë të Kupës së Botës? Do të shohim se çfarë do të ndodhë, madje nuk e di nëse do të jem ende gjallë për play-off-in.”

Këto fjalë të Ibrahimovicit nuk u pritën me qetësi nga shtypi suedez, i cili në orët pas disfatës ndaj Spanjës goditi yllin e Milanit: “Fjalët e Ibrës ishin qesharake, e vetmja gjë qesharake e mbrëmjes. Më pak ishte e verdha e tij për një goditje me shpatull ndaj Azpilicueta në 93′. Ai është 40 vjeç dhe tani rruga është e përdredhur. Ai humbi Kampionatin Evropian këtë verë, ai nuk shënoi në 90 minuta kundër Gjeorgjisë, mori të verdhë, u ndëshkua dhe do të skualifikohet për ndeshjen e parë të play-off-it që do të luhet në pranverë”.

Tifozët suedezë kishin shpresa të mëdha për rikthimin e Zlatanit në kombëtare, por pas humbjes në Gjeorgji situata u kthye në favor të Spanjës, e cila me dy fitore në dy ndeshjet e fundit i ka vjedhur Suedisë hyrjen direkte në Botërorin 2022.

.

Të Ngjajshme

“SOS” RAMOS | PSG tani nis të shqetësohet realisht, ndalesa e radhës?

admin

Hetimet mbi Juventusin, Chiellini provokon: Sa herë flitet për ngjyrat bardhezi…

admin

LAJMI I FUNDIT | Lideri i Milanit mbyll sezonin! Goditje e rëndë për kuqezinjtë

admin

Leave a Comment