February 8, 2023
Portali Shprehja

Ide për drekë: Biftekë të mbushur me kërpudha dhe djathë kaçkavalli

Një specialitet gustator për të gjithë familjen – i shpejtë dhe i lehtë. I spërkasim biftekët e mbushur me djathë dhe kërpudha dhe më pas i pjekim në furrë.

Nga mishi i grirë mund të bëhen specialitete të ndryshme dhe biftekët e mbushur janë ndër recetat më të njohura. Në shumicën e rasteve i bëjmë vetëm nga mishi i grirë, por provojmë t’i spërkasim me perime dhe djathë dhe më pas t’i pjekim në furrë. Janë tepër të shijshme dhe të lëngshme dhe përgatitja nuk është aspak e komplikuar dhe nuk kërkon shumë kohë.

Përbërësit e nevojshëm:

 • 800 g mish të grirë të përzier
 • 4 feta buke
 • 4 thelpinj hudhre
 • 1 qepë
 • kripë
 • piper

Plus:

 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 400 g kërpudha
 • 3 lugë salcë kosi
 • 1 vezë
 • 150 g djathë

Përgatitja:

Mishin e grirë e rregullojmë me kripë dhe piper, e presim bukën dhe e njom shkurtimisht në ujë. Vendosni në blender qepën e grirë rëndë, si dhe bukën që e keni kulluar mirë më parë. Përziejini, më pas përzierjen ia shtoni mishit. Përziejini gjithçka mirë dhe ndani mishin (rreth 80 g) dhe formoni biftekët. I radhisim në një tepsi të shtruar me letër furre. Skuqni karotën e grirë dhe qepën e grirë në një tigan, më pas hidhini në një tas. Më pas skuqni kërpudhat e grira dhe ia shtoni perimeve. I rregullojmë me kripë dhe piper dhe sipër i hedhim salcë kosi. Përziejini dhe masën që rezulton hidheni mbi biftekët e mbushur. I spërkasim sipër djathin e grirë dhe e pjekim në furrë në 200°C për rreth 20 minuta.

.

Të Ngjajshme

Ekipi i FSK-së shpëton një fëmijë 2-vjeçar nga rrënojat në Turqi

Simptomat e sulmit në zemër?!

Tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit XXI

Leave a Comment