November 28, 2022
Portali Shprehja

Iga Sviatek pa konkurencë në vitin 2022

Sezoni 2022 për femra në tenis ka përfunduar, duke përcaktuar edhe renditjen përfundimtare. Në vendin e parë ndodhet tenistja polake Iga Sëiatek, që ka një shkëputje të amdhe me rivalet e saj.

Ajo ka mbi 11 mijë pikë, më shumë se dyfishi ndaj ndjekëses më të afërt, tunizianes Ons Jabeur. Kjo do të thotë që Sëiatek do të qëndrojë gjatë në këtë pozicion dhe se askush nuk e kërcënon seriozisht, të paktën për momentin.

Në vendin e tretë ndodhet tenistja amerikane Jessica Pegula e pas saj ajo franceze Caroline Garcia, fituese e WTA Finals pak ditë më parë.

Në “Top-10” ndodhet edhe Simona Halep e Rumanisë, e pezulluar pasi doli pozitive pas “US Open”.

 

“TOP-10” FEMRA

1-Iga Swiatek, 11,085 pikë

2-Ons Jabeur, 5,055 pikë

3-Jessica Pegula, 4,691 pikë

4-Caroline Garcia, 4,375 pikë

5-Aryna Sabalenka, 3,925 pikë

6-Maria Sakkari, 3,871 pikë

7-Coco Gauff, 3,646 pikë

8-Daria Kasatkina, 3,435 pikë

9-Veronika Kudermetova, 2,795 pikë

10-Simona Halep, 2,661 pikë

.

Të Ngjajshme

Transportuesit privat do të bllokojnë nesër udhëkryqin te “Mavrovasja” me 30 autobusë

Bie bora e parë në Strazhë

admin

Shumë zanate janë drejt zhdukjes

Leave a Comment