June 7, 2023
Portali Shprehja

Ilaçet shtëpiake për aciditetin: Shtatë mënyra për të hequr qafe gazrat e tepërta nga stomaku juaj

Aciditeti është një nga problemet më të zakonshme shëndetësore që mund të shkaktojë dispepsi.

Ndjesia e djegies në gjoks që ndodh kur acidi i stomakut kthehet në ezofag është ajo që ne e quajmë urth për shkak të aciditetit. Gjendja mund të bëhet jashtëzakonisht e dhimbshme nëse nuk trajtohet në kohë. Çështjet e tretjes, veçanërisht aciditeti, mund të jenë jashtëzakonisht të pakëndshme, kështu që është e domosdoshme të gjeni një zgjidhje të lehtë që t’ju lehtësojë.

Më poshtë ka disa këshilla se si mund të largoni djegien e stomakut përmes disa kurave natyrale të cilat janë mjaft efektive.

Si formohet aciditeti i stomakut?

Aciditeti i tepërt, i njohur gjithashtu si refluksi i acidit, zakonisht ndodh kur gjëndrat gastrike të pranishme në stomak mbi prodhojnë acidin e stomakut.

Çfarë ndodh kur acidi formohet brenda stomakut

Aciditeti i stomakut jo vetëm që çon në një ndjesi djegieje në bark, fyt ose gjoks, por gjithashtu mund të shkaktojë disa probleme të rënda shëndetësore, këto përfshijnë:

-Të vjella

-Nauze

-Dhimbje gjoksi

-Dhimbje shpine

-Pamundësi për të lëvizur

-Probleme me frymëmarrjen

Mjetet juridike në shtëpi për të trajtuar aciditetin

Ka disa hapa të thjeshta që mund të bëni për të hequr qafe aciditetin e stomakut ose për të lehtësuar simptomat që mund të shkaktojë.

Xhenxhefil

Xhenxhefili mund të veprojë si një ilaç natyral i shkëlqyer për aciditetin. Mund t’ju ndihmojë të merrni lehtësim të menjëhershëm nga urthi dhe dispepsi.

-Gjethe menteje

Këto gjethe mund të ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve me dispepsi. Gjethet e mentes janë ftohëse në natyrë dhe pirja e çajit të mentes mund të zgjidhë problemin e aciditetit.

Gjethet Tulsi

Këto gjethe mjekësore dihet se ndihmojnë në prodhimin e mukusit në stomak. Ky prodhim i mukusit ndihmon në zgjidhjen e problemeve të aciditetit.

Dhallë

Kjo pije është e mrekullueshme për zgjidhjen e problemeve të aciditetit. Dhallë është e pasur me acid laktik, i cili ndihmon në neutralizimin e acidit në stomak dhe lehtëson simptomat e aciditetit.

Bajame të papërpunuara

Të pasura me vajra natyralë, bajamet janë të shkëlqyera për zgjidhjen e problemeve të stomakut. Ai gjithashtu e mban stomakun në shëndet të mirë dhe të sigurt nga formimi i acidit.

Shalqinj

Ky frut vere është i shkëlqyer për të trajtuar problemet e aciditetit.

Pini ujë

Konsumimi i sasisë së duhur të ujit është i rëndësishëm për të ndihmuar në mbajtjen e stomakut të sigurt nga problemet e aciditetit ose problemet me dispepsi.


Top Channel

Të Ngjajshme

Pesë përfitimet shëndetësore të ujit, sasia që duhet të pini në ditë

admin

Vetitë e rralla shëndetësore të boronicave shqiptare

admin

Prisni të sillni në jetë një djalë? Ju mund të jeni në rrezik më të lartë të diabetit gestacional

admin

Leave a Comment