January 18, 2021
Portali Shprehja

Interi, dyshime për Eriksen; t’i japë një mundësi tjetër apo ta sakrifikojë për Kanté?

Në një treg ku të gjitha janë të mundura, a është e drejtë të sakrifikohet “hiti” i madh i janarit në dritën e një rendimenti larg parashikimeve? Kur mbërriti Christian Eriksen, ndjenja e zakonshme ishte që Interi kishte gjetur lojtarin më të mirë për të bërë një hap përpara cilësisht. Sidoqoftë, ekzistonte një atmosferë dyshimi, e lidhur me përshtatjen e karakteristikave të danezit në mekanizmin taktik të Contes. Ky i fundit kërkon agresion dhe tërbim nga lojtarët, presion të lartë të gjakut dhe rifillimin e aksionit me një mijë në orë… Këto gjëra nuk janë veti themelore të Erisken, i cili shquhet për mençuri si futbollist, i pëlqen të driblojë, kërkon pasin vertikal dhe goditjen nga distanca.

Ritmi i tij nuk shkon me atë të trajnerit zikaltër. Pastaj, faktet pastaj nxorën në pah një vështirësi të vërtetë, pavarësisht se Conte u përpoq të ndryshonte sistemin e lojës për t’i krijuar vend danezit mbas dy sulmuesve, në përpjekje për ta përmirësuar blerjen e janarit prej 20 milionë euro, me një pagë të lartë dhe përvojë të tillë ndërkombëtare, i dyti pas Godin. Me pak fjalë, Interi ka bërë një investim të rëndësishëm, duke parashikuar një element cilësor, por ende pret të shohë lojtarin e “Spurs”, atë të finales së Ligës së Kampionëve, vendosmërisht më vendimtar se ai zikaltër. Christian është me ekipin kombëtar, teksa foli disa ditë më pare për Interin dhe situatën e tij të komplikuar në Serie A.

Sigurisht, analizoi edhe të ardhmen: “Unë nuk kam pasur ende ndonjë indikacion për mënyrën se si do të jetë situate në klub kur të kthehem. Sigurisht, shpresoj të kthehem dhe të gjithë t’ia fillojmë nga e para. Pastaj, do të duhet të shohim se çfarë mendon trajneri në të vërtetë. Unë isha mësuar të luaja gjithmonë ftitullar, tani po jetoj një situatë të re. Duhet të përballem me të dhe me kalimin e kohës të kuptoj nëse lëvizja e janarit ishte e drejtë apo e gabuar. Duhet ta marrësh gjithçka siç vjen. Ndjej se kam bërë pjesën time, në përgjithësi isha i lumtur me zgjedhjen e bërë për të shkuar tek Interi. Dhe jam akoma”.

Le të jemi të qartë, klubi dhe trajneri ende besojnë se Chris mund të jetë një vlerë e shtuar në sezonin e ri. Por, në dritën e asaj që tani është zyrtarisht strategjia e forcimit të Interit, me nevojën për të shitur para se të blejë përsëri, është gjithashtu e arsyeshme të mendosh se aventura e Eriksen në Milano mund të ketë një horizont shumë të kufizuar. Për momentin, siç u përmend, nuk ka shenja të prishjes, lojtari dhe klubi nuk duan të ndahen. Por, Eriksen ende mburret me shumë admirues në të gjithë Europën dhe, nëse një ofertë e rëndësishme do të mbërrinte në “Viale della Liberazione”, jo vetëm Interi (i cili mund të regjistronte një fitim të konsiderueshëm kapitali dhe mbi të gjitha të gjente fonde të tjera për të riinvestuar), por edhe vetë lojtarin do ta vlerësojnë me kujdes se çfarë duhet bërë.

Sepse në fund të fundit, sot Eriksen nuk është saktësisht i paprekshëm për Conte. Kërkimi në treg i lojtarëve në rolin e tij (shih negociatat me Vidal dhe ëndrrën Kanté), kthimi në bazë i Nainggolan dhe rikuperimi i plotë i Sensi e vendos danezin në pozita të pakëndshme. Eriksen i mbetet të vërtetojë se është njeriu i duhur për projektin e ri zikaltër. Nëse jo, është më mirë të mos përjashtohet çdo skenar. Mbi të gjitha, zgjidhja më e mirë është gjithmonë ajo që i kënaq të gjithë.

.

Të Ngjajshme

Griezmann nuk përmbahet: Luajtëm skandal në mbrojtje!

admin

Mandzukic kryen vizitat, ja kur vjen firma te Milani! Kroati refuzoi ofertat e tjera, Pioli dhe Ibra “e mirëpresin” (VIDEO)

admin

Legjenda e Liverpool: Salah mund t’i dëshirojë, por Reali dhe Barça s’e kanë atë në llogari…”

admin

Leave a Comment