January 23, 2022
Portali Shprehja

Interi mbrohet pas lajmit të hetimit mbi fitimet kapitale për shitje me vlera të “rreme”: operacionet 90 mln euro

Ushtarakët e Guardia di Finanza kanë kontrolluar sot dokumente në zyrat e Interit dhe Lega Calcio, si pjesë e një hetimi të nisur nga prokuroria e Milanos për fitimet kapitale të kompanisë Nerazzurri për vitet 2017/19.

Dyshime për kontratat e një duzinë lojtarësh. Hetimi është kundër personave të panjohur për komunikime të rreme sociale.

Tact Watches

Siç raportohet nga Corriere della Sera, më 9 dhjetor, Fiamme Gialle dërgoi një raport në Prokurorinë Publike të Milanos duke theksuar disa çështje kritike në pasqyrat financiare të Interit në lidhje me operacionet e lidhura me një duzinë lojtarësh të nivelit jo të lartë dhe sot, me urdhër të Zëvendësprokurori Giovanni Polizzi, i cili hapi hetimin e koordinuar nga zv.prokurori Maurizio Romanelli, trokiti në derën e selisë së Interit dhe ligës së Serisë A për të marrë dokumentacionin për të gjitha fitimet kapitale të deklaruara në dy pasqyrat financiare.

Krimi i kontabilitetit të rremë ndaj personave të panjohur, pra pa të dyshuar fillimisht kishte të bënte edhe me Milanin, ndaj të cilit, megjithatë, menjëherë pas hetimeve të para nuk doli asnjë hipotezë për parregullsi…

NJOFTIM PËR SHTYP INTER
“FC Internazionale Milano konfirmon se ka siguruar dokumentacionin e kërkuar në lidhje me shitjen e lojtarëve të caktuar në sezonet 2017/2018 dhe 2018/2019. Kërkesa u pranua nga Prokuroria Publike e Milanos për të verifikuar kontabilizimin e rregullt të fitimeve kapitale të lidhura. Pasqyrat financiare të kompanisë janë hartuar në përputhje me parimet më rigoroze të kontabilitetit. Asnjë mbajtës i kartonit te Inter nuk është nën hetim. Asnjë kundërshtim nuk është zyrtarizuar. Siç thuhet në deklaratën e prokurorit, bëhet fjalë për hetime paraprake”.

Në blitz-in ne selinë e Interit, Guardia di Finanza mori dokumentacionin në lidhje me pasqyrat financiare 2017-18 dhe 2018-19 dhe synoi fitimet kapitale të atyre viteve, përkatësisht 49,704 milionë dhe 40,141 milionë, në total rreth 90 milionë euro.

Një praktikë e përdorur nga Suning për të qendruar brenda kufijve të lojës së ndershme financiare. Nga Bettella te Pinamonti, ndër transferimet e dyshimta edhe Vanehusden, Carraro dhe Valietti.

Në atë periudhë, klubi bëri shitje të djemve nga Akademia për të arritur shumën e nevojshme për të marrë pjesë në Kupa dhe për të mos shkelur FFP-në. Në bilancin 2017-18 – përveç atyre të Santon më të famshëm (9 milionë te Roma) dhe Radu (te Genoa në huazim me detyrim shlyerje për 8 milionë) – shitjet tek Atalanta për 12 milionë të dy të rinjve ( Bettella dhe Carraro) të cilat dhanë pothuajse 11.5 milionë fitime kapitale. Në të njëjtin vit, shitja e Zaniolo te Roma në marrëveshjen e Nainggolanm dha vetëm 2.6 milionë, thërrime në krahasim me vlerën aktuale të lojtarit.

Në sezonin pasardhës bien në sy shitjet e Vanheusden (11.7 milionë, nga të cilat pothuajse 10 fitime kapitale) tek Standard Liegi dhe e Pinamonti te Genoa për 19.5 milionë.

Hipoteza – ende për t’u demonstruar – mbi të cilën punojnë hetuesit është se vlera e të drejtave shumëvjeçare për shfaqjet sportive të lojtarëve të shitur është mbivlerësuar në krahasim me çmimin me të cilin ishin blerë të njëjtët lojtarë, me pasojë të rritjes së të ardhurave nga zëri dhe, nga ana tjetër, të reduktimit të atyre të humbjeve.

.

Të Ngjajshme

NEDIM BAJRAMI | Shqiponja kuqezi mrekullon Serie A, tani Empoli kërkon 15 mln euro (VIDEO)

admin

Chelsea ia mer dorën Tottenhamit, Conte provon humbjen në Premier

admin

PREMIER | Liverpool tenton të rihapë garën, Arsenali apatik

admin

Leave a Comment