May 28, 2023
Portali Shprehja

Intriga pas tregimeve të Trekëndëshit të Bermudës

Anije dhe avionë të shumtë janë zhdukur pa lënë gjurmë brenda trekëndëshit imagjinar të Bermudës. Ajo që i shkaktoi këto zhdukje mbetet një mister.

Një ditë me diell rreth 80 vjet më parë, pesë avionë të marinës u ngritën nga një bazë në Florida. Ishte një fluturim itinerar, i njohur si Fluturimi 19. Pas ngritjes, as avionët dhe as ekuipazhi nuk u panë më kurrë.

Kështu lindi legjenda. Trekëndëshi i Bermudës është një zonë e kufizuar afërsisht nga Miami, Bermuda dhe Porto Riko. Askush nuk mban zyrtarisht statistika, por në shekullin e kaluar shumë anije dhe avionë thjesht u zhdukën pa lënë gjurmë brenda këtij trekëndëshi imagjinar.

Në të kaluarën, në këtë zonë janë vërejtur tipare të pazakonta. Dhe Christopher Columbus shkroi në ditarin e tij për lëvizjen e çuditshme të gjilpërës së busullës në atë zonë. Zona mori emrin e saj në gusht 1964 kur Vincent Gaddis shpiku termin Trekëndëshi i Bermudës ndërsa shkruante një histori për revistën Argosy për zhdukjen e Fluturimit 19. Një artikull i tillë nxiti krijimin e miteve të shumta.

Ka shumë teori ekzotike rreth Trekëndëshit të Bermudës, ndërsa njerëzit përpiqen të shpjegojnë se çfarë ndodhi me pasagjerët e zhdukur.

Zhdukjet u janë atribuar përbindëshave gjigantë të detit, kallamarëve gjigantë, alienëve dhe ekzistencës së një dimensioni të tretë misterioz të krijuar nga krijesa të panjohura apo edhe një oqean që lëshon papritmas sasi të mëdha metani të bllokuar.

Realiteti, thonë shumë, është shumë i ndryshëm. Natyra e nënës, gabimi njerëzor, mjeshtëria ose dizajni i dobët dhe fati i keq mund të shpjegojnë shumë zhdukje.

“Rajoni është vizituar shumë dhe ka qenë një udhëkryq i ngarkuar që nga koha e eksplorimeve të para evropiane,” tha John Riley, një historian me Fondacionin Historik Detar Amerikan. “Të thuash se shumë anije dhe aeroplanë janë mbytur është si të thuash se ka shumë aksidente të tmerrshme automobilistike në një autostradë të Nju Xhersit”.

Lt. Al Russell, në përgjigjen zyrtare të Rojës Bregdetare të SHBA ndaj pyetjeve në lidhje me Trekëndëshin e Bermudës, shkruan: “Është përvoja jonë që forcat e kombinuara të natyrës dhe paparashikueshmëria e njerëzimit janë përtej fantashkencës”.

Zhdukja e Fluturimit 19

Legjenda e Trekëndëshit të Bermudës do të lidhet përgjithmonë me stërvitjen fatale që u zhvillua më 5 dhjetor 1945.

Fluturimi 19 u nis nga Stacioni Ajror Detar i SHBA në Fort Lauderdale, Florida. Pesë avionë Grumman TBF Avenger, bombardues amerikanë silurues, u ngritën rreth orës 14:10 në një stërvitje rutinë.

Të udhëhequr nga instruktori Lt. Charles Taylor, detyra ishte të fluturonte një rrugë trekëndore trekëndore me disa ushtrime bombardimi mbi Henn dhe Chickins.

Në një kohë kur avionët nuk kishin GPS, Taylor humbi shpejt pas bombardimeve. Pilotët që fluturonin mbi ujë në vitin 1945 mbështeteshin në një busull për të ditur se sa kohë po fluturonin në një drejtim të caktuar dhe me çfarë shpejtësie.

Me sa duket, dy busullat në avionin e instruktorit Taillot ishin të gabuara. Transkriptet e komunikimeve gjatë fluturimit sugjerojnë se ai nuk mbante një orë.

Avionët fluturuan në një drejtim dhe në një tjetër ndërsa drita e butë e ditës u shndërrua në një det të errët me stuhi. Transkriptet japin gjithashtu informacion se Taylor kishte krijuar një plan. Sapo niveli i karburantit të avionit të parë ra nën 10 litra, të pesë avionët duhej të uleshin në det.

Avenger njihej si një avion jashtëzakonisht i fuqishëm. Pilotët ndonjëherë i quanin “Zogjtë e Hekurt”, thotë Mark Evans, një historian në Departamentin e Historisë së Aviacionit Detar në Qendrën e Historisë Detare.

“Ata janë ndërtuar si tanke.” Ndonjëherë ata ktheheshin nga beteja të çmontuar, por ende në funksion. Pilotët i donin ata”, shton ai.

Ata ishin gjithashtu shumë të rëndë, rreth 4535 kilogramë, pa pilotin. Mundësia që dikush të mbijetonte një ulje në det të hapur ishte e pakët, mundësia për të mbijetuar natën në ujërat e ftohta ishte zero dhe gjasat që rrënojat të zhyten shpejt në fund ishin të larta.

Në ditët që pasuan, u krye një kërkim masiv në tokë dhe det, por as trupat dhe as mbetjet nuk u gjetën kurrë.

Për ta bërë tragjedinë edhe më të madhe, një nga avionët e shpëtimit u zhduk gjithashtu së bashku me ekuipazhin e tij prej 13 personash. Avioni me të cilin ata fluturuan, PBM Mariner, quhej “depozitë gazi fluturues”: shkëndija ose shkrepja më e vogël mund të shkaktonte një shpërthim. Një anije në zonë raportoi se kishte parë një top zjarri të madh si dhe duke kaluar nëpër një njollë nafte në kohën dhe vendin e saktë ku ndodhej avioni. Marina ndërpreu prodhimin e atij avioni në 1949.

Në raportin përfundimtar të Marinës, zhdukja e Fluturimit 19 u klasifikua si gabim pilot. Familja e Taylor protestoi dhe, pas disa kontrolleve, vendimi u ndryshua në “arsye të panjohura”.

Varrezat e Atlantikut

Zona e Trekëndëshit të Bermudës ka disa veçori të pazakonta. Është një nga vetëm dy vendet në Tokë – tjetri është një zonë e quajtur Deti i Djallit në brigjet lindore të Japonisë, e cila ka një reputacion të ngjashëm misterioz – ku poli magnetik verior dhe verior rreshtohen, duke e bërë të vështirë leximin e busullës.

Është gjithashtu shtëpia e disa prej llogoreve më të thella nënujore në botë; mbeturinat mund të zhyten në një varr me ujë kilometra nën sipërfaqen e oqeanit. Pjesa më e madhe e dyshemesë së detit në Trekëndëshin e Bermudës është rreth 5791 metra e thellë; në një moment, Hendeku i Puerto Rikos bie në 8229 metra nën nivelin e detit dhe rrymat e forta e bëjnë lundrimin edhe më të vështirë.

“Problemet më të mëdha në atë zonë janë uraganet,” thotë Dave me Administratën Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës.

Rryma e Gjirit udhëton përgjatë skajit perëndimor të trekëndëshit, thekson Feist, dhe mund të jetë një faktor rreziku. Rryma e Gulf Stream është si një lumë në oqean, 64 deri në 80 km i gjerë, i cili qarkullon në pjesën veriore të Oqeanit Atlantik. Uji i ngrohtë dhe rrymat prej dy deri në katër nyje mund të krijojnë modele të motit që qëndrojnë të kanalizuara në të.

“Në kushtet e duhura atmosferike, mund të ndodhin valë të larta të papritura”, shpjegon Feist. “Nëse valët jashtë Gulf Stream janë rreth dy e gjysmë të larta, brenda saj mund të jenë dy, tre herë më të larta. Detarët ndonjëherë mund ta njohin Rrymën e Gjirit nga retë dhe stuhitë mbi të.”

Sidoqoftë, deri më sot asgjë nuk është vërtetuar, dhe legjendat e Trekëndëshit të Bermudës vazhdojnë të jetojnë.

.

Të Ngjajshme

Rreth 99 për qind të votave të numëruara – këto janë rezultatet e deritanishme

Ekspert Marketingu në Google Ads: Përjashtimi i gjuhës shqipe penalizon bizneset

Një grua në Sariyer, rrethi i Stambollit, ka shkuar për të votuar e shoqëruar nga keci i saj

Leave a Comment