February 1, 2023
Portali Shprehja

Inzaghi, “mbreti” i Superkupës. Triumfi i katërt, si ai vetëm Lippi dhe Capello

Nëse tri të dhëna bëjnë një provë, me katër ne përballemi me të vërtetën më absolute. Interi fiton Superkupën e shtatë të Italisë në historinë e tij, jo më pak se i dyti radhazi me Simone Inzaghin në krye.

Në rastin konkret të trajnerit nga Piacenza, duket se jemi përballë një specialisti autentik të kompeticionit. Pasi e ngriti trofeun më 2017 dhe 2019 në krye të Lazios, në të dyja rastet ndaj Juventusit, Inzaghi ka nënshkruar po aq triumfe gjithashtu në krye të Interit në dy sezonet e fundit, një vit më parë dhe këtë vit ndaj bashkëqytetarëve zikaltër.

E gjitha kjo për të kompletuar një katërshe shumë prestigjioze që e projekton atë përkrah atyre që shkruan historinë e futbollit Italian. Me 4 Superkupa në palmaresin e vet nga 4 finalet e luajtura, trajneri i Interit bëhet më i titulluari i këtij kompeticioni, krah për krah me Marcello Lippi dhe Fabio Capello.

Një trend që përputhet me atë që është parë në të kaluarën, sepse Simone Inzaghi e ka fituar trofeun dy herë edhe si futbollist, me fanellën e Lazios, më 2000 dhe 2009, përveç “vulës” së vitit 2014 si trajner i “Lazio Primavera”.

Derbi i dominuar në Riad gjithashtu e lejoi atë të fitonte trofeun e tretë në një vit kalendarik si trajner i zikaltërve. Mes dy Superkupave të fituara gjatë 12 muajve të parë në Milano, Inzaghi ngriti në qiell edhe një Kupë të Italisë. Një tjetër sprovë e tij si trajner produktiv.

Këtë e dëshmojnë shifrat: dy tituj si trajner dhe tre si futbollist, gjithsej 7 kupa kombëtare. Një palmares që ka karakteristikat e një argjendi të vërtetë, ku numri i kupave të ekspozuar arrin në 16. Nga këto 6 si trajner, 7 si lojtar dhe 3 si trajner Primavera. Numra specialisti, ose më thjesht numrat e një fituesi.

.

Të Ngjajshme

Magjistari i Marokut, driblime alla play station duke çuar majtas dhe djathtas mbrojtësin para golit! Luis Enrique e kishte parashikuar (PAMJET)

admin

UEFA ka ligje të caktuara, Chelsea ka shpenzuar thuajse 400 mln euro por në Champions duhet t’i përgjysmojë!

admin

Numri “1” i futbollit spanjoll sulmon Premier League: “Doping financiar, do vijë momenti që…”

admin

Leave a Comment