August 11, 2022
Portali Shprehja

Iran/ 53 persona humbin jetën si pasojë e vërshimeve

Të paktën 53 njerëz mbetën të vdekur gjatë përmbytjeve për shkak të reshjeve intensive që prekën zonat pranë Teheranit, Iran, thanë zyrtarët iranianë.

Mehdi Walipur, kreu i operacioneve emergjente në Shoqërinë e Gjysmëhënës së Kuqe, i tha televizionit shtetëror iranian se 16 persona rezultojnë të zhdukur pas dy ditësh përmbytjeje që preku 400 qytete dhe fshatra në 18 nga 31 provincat e Iranit, raporton reuters.

Shumë autostrada u mbyllën dhe zona më e prekur ishte Firuz Ku, në rrëzë të maleve Alborz në verilindje të kryeqytetit Teheran, ku të paktën dhjetë njerëz u vranë, tha guvernatori i Teheranit, Mohsen Mansuri për televizionin shtetëror, sipas agjencisë britanike.

Përmbytjet ende rrënuan zonat veriore të provincës së Teheranit sot, tha ai, duke shtuar se pavarësisht paralajmërimeve të përsëritura, alpinistët ende po shkojnë drejt Firuz Ku.

Qyteti i Firuz Ko, i cili është rreth 140 kilometra nga Teherani, është një vendstrehim i preferuar për turistët për shkak të temperaturave të freskëta të verës, dhe shtigjet në zonë janë të njohura për alpinistët.

Ndryshe, SHBA-ja ka raportuar të paktën tetë të vdekur si pasojë e stuhive dhe shirave të rrëmbyeshme.

.

Të Ngjajshme

Gjobiten 187 shoferë në Shkup, 69 për vozitje të shpejtë

Në Tabanoc dhe Bogorodicë për dalje nga vendi pritet rreth 30 minuta

Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

admin

Leave a Comment