December 8, 2022
Portali Shprehja

Ish-CEO i Twitter: Çdo lëvizje që bën Musk është e qartë se ai nuk e di se çfarë po bën

Elon Musk “nuk e di se çfarë po bën” me Twitter dhe po “ngacmon të gjithë”, tha ish-CEO i kompanisë, pasi markat kryesore ndaluan reklamat e tyre në platformë dhe kompania pushoi nga puna mijëra punonjës.

Bruce Daisley, nënkryetari i Twitter për Evropën, Lindjen e Mesme dhe Afrikën nga viti 2015 deri në vitin 2020, tha se ai ishte i prekur nga ndryshimet jodemokratike në Twitter dhe se nuk do të hezitonte të largohej nga platforma nëse kishte një alternativë të mirë, raporton The Guardian. .

“Unë mendoj se Elon mendoi se do të hynte dhe do të rregullonte gjithçka, por ai do të zbulojë shumë shpejt se është shumë më e ndërlikuar,” i tha ai podcast The News Agents këtë fundjavë.

“Është shumë e qartë nga çdo veprim publik që ai ka ndërmarrë me gjithë këtë blerje: ai nuk e di se çfarë po bën,” shtoi ai.

Daisley, i cili ishte shefi ekzekutiv i Twitter në Londër, kritikoi gjithashtu planin e Musk për të tarifuar përdoruesit 8 dollarë në muaj për simbolin e verifikimit, ikonën blu.

Ai tha për Observer se Musk tregton “legjitimitetin e burimeve të verifikuara” me “para xhepi”.

“Fakti që ne nuk kemi të drejtë ta bëjmë këtë është jodemokratik,” tha ai.

Kritikat e ashpra vijnë pasi Musk prezantoi një sërë ndryshimesh në Twitter që ngritën shqetësime në lidhje me qasjen e tij ndaj dezinformimit dhe gjuhës së urrejtjes.

.

Të Ngjajshme

Stojanovski: Buxheti 2023 nuk iu përgjigjet nevojave të qytetarëve

Katër të lënduar në një aksident trafiku në autostradën Shkup-Tetovë

admin

Pollozhani: Buxheti është peng i politikave ekonomike, mungon plani “B”

Leave a Comment