June 26, 2022
Portali Shprehja

Ishte 30 kilometra larg, droni Bayraktar godet me saktësi të lartë objektivin – duke përdorur një municion të ri

Droni më i avancuar dhe i sofistikuar i Turqisë, mjeti ajror luftarak pa pilot Bayraktar Akıncı (UCAV), ka përfunduar me sukses një tjetër fazë të rëndësishme në procesin e integrimit të municioneve.

Tact Watches

Sipas mediave turke, përcjell Telegrafi, kompania Baykar, tha se droni ka përfunduar një provë gjuajtjeje me municionin KGK-SIHA-82 të zhvilluar në vend.

Dhe siç është thënë më tej, droni, i cili u ngrit nga provinca Çorlu në Turqinë veriperëndimore më 14 qershor, përfundoi me sukses provën e parë të qitjes të kryer për një koordinatë të përcaktuar në det në brigjet e Sinopit në Detin e Zi.

Kështu, kamera elektro-optike në Akıncı dhe antenat telemetrike në tokë konfirmuan se municioni që peshonte 340 kilogramë goditi objektivin 30 kilometra larg me saktësi të lartë.

Këto pajisje, të cilat hynë në inventar me një ceremoni ku mori pjesë presidenti Recep Tayyip Erdoğan më 29 gusht 2021, aktualisht përdoren në mënyrë aktive nga forcat e sigurisë në detyrat operative.

Deri më tani, gjashtë Bayraktar Akıncı UCAV kanë hyrë në shërbim.

Ndërkohë, për këtë dron luftarak të veçantë janë nënshkruar kontrata eksporti me tre shtete.

.

Të Ngjajshme

Perez, nga Renova zbarkon te Makedonija Gjorçe Petrovi

A e dini se cili është vakti më i mirë që hani, për humbje peshe?!

Ideja e ëmbëlsirës: Tortë me boronica dhe rrush pa fara

Leave a Comment