June 21, 2021
Portali Shprehja

Izraeli bombardon një qendër shëndetësore në Gaza – Iliria News Agency

Izraeli goditi një qendër shëndetësore në Rripin e Gazës me dy raketa, duke shkaktuar dëme të mëdha në ndërtesë.

Në një deklaratë me shkrim, Ministria e Shëndetësisë në Gaza dënoi sulmet e qëllimshme të Izraelit ndaj institucioneve shëndetësore.

Siç thuhet, Izraeli së fundmi goditi Qendrën Shëndetësore të Dëshmorëve në Derj me dy raketa dhe shkaktoi dëme të mëdha në ndërtesë, ndërsa institucioni u bë i paoperueshëm.

Deklarata gjithashtu bëri thirrje që bashkësia ndërkombëtare të ndërhyjë urgjentisht në këtë çështje dhe të mbrojë institucionet shëndetësore dhe personelin, ndërsa kërkoi që Izraeli të gjykohej për sulmet e lartpërmendura ndaj popullit palestinez, institucioneve civile dhe qendrave shëndetësore.

Pamja po përkeqësohet në Rripin e Gazës, të cilën Izraeli e ka sulmuar nga ajri dhe toka që nga 10 maji.

Në sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës, 181 njerëz, përfshirë 52 fëmijë dhe 31 gra, kanë humbur jetën, 1225 njerëz janë plagosur, kurse dhjetëra ndërtesa janë shkatërruar plotësisht ose janë bërë të papërdorshme/AA

Të Ngjajshme

Kandidatët që bëjnë premtime milionëshe rrejnë, i paralajmëron qytetarët kryetari i Hanit të Elezit – Iliria News Agency

admin

I nxehti dhe sëmundjet e zemrës, shamngni futjen në ujë të ftohtë dhe orët e pikut (VIDEO) – Iliria News Agency

admin

Shqipëria është gati, Brukseli nuk e ka të qartë – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment