January 22, 2021
Portali Shprehja

Ja emrat e të gjithë pjesëmarrësve në Shtëpinë e Bardhë, e hapura bashkëngjitja e Presidentit Tramp

Gazeta e njohur, “Danas” ka treguar emrat që ta përfaqësojnë Beogradinadin zyrtar në këtë takim, i cili do të jetë më shumë i karakterit ekonomik, përcjell INA.

Prijës i grupit padyshim se është Presidenti, Aleksandër Vuçiq.

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre për Kosovën, Marko Gjuriq.

Ministri i Financave, Siniša Mali

Kryetari i Dhomës së Tregtisë, Marko Čadež.

Për dallim nga delegacioni serb që ka katër veta delegacioni i Kosovës ka 8 veta vetëm njëri nga fusha e zhvillimit ekonomik.

Nga delegacioni kosovar marrin pjesë

Kryeministri Avdullah Hoti,

Zv. kryeministrat Driton Selmanaj dhe Albulena Balaj,

Ministri i Drejtësisë Selim Selimi,

Ministri i Infrastrukturës Arban Abrashi, Ministrja e Punëve të Jashtme Meliza Haradinaj-Stublla

Shefja e kabinetit të kryeministrit Ardita Dushi.

Paraprakisht kryeministri kosovar Avdullah Hoti tha se në Shtëpinë e Bardhë do të prezantojnë projekte serioze ekonomike.

Ka zëra se palët mund të nënshkruajnë një dokument për normalizimin e marrëdhënieve mes dy vendeve dhe zotimin për një marrëveshje përfundimtare.

Gjithashtu sipas këshilltarëve të Presidentit që kanë brifuar për mediat në Kosovë, Presidenti Tramp është shtysa kryesore e linjave ekonomike që do të ndjeken gjatë takimit mes dy delegacioneve të premten më 4 shtator.

Ndërkaq sa i përket pjesëmarrjes eventuale të Presidentit Tramp, këshilltarët këtij të fundit kanë thënë se për momentin nuk mund të pohojnë asgje duke e lënë të hapur një gjë të tillë.

(INA)

Të Ngjajshme

Qindra kosovarë shkojnë në Bujanoc për të marrë vaksinën anti-COVID

admin

Meta nxjerr të dhënat e Eurostat: Të parët në Europë për numrin e azilantëve ekonominë, koha për të menduar e vepruar për shqiptarët

admin

Masat e reja, anulohet fluturimi Prishtinë – Milano

admin

Leave a Comment