Jeff Bezos zotohet t’i dhurojë 10 miliardë dollarë për luftimin e ndryshimeve klimatike

Shefi i Amazon, Jeff Bezos, është zotuar t’i dhurojë dhjetë miliardë dollarë për të ndihmuar në luftimin e ndryshimeve klimatike.

Njeriu më i pasur në botë tha që paratë do të financojnë punën nga shkencëtarët, aktivistët dhe grupet e tjera.

“Unë dua të punoj së bashku me të tjerët për të forcuar mënyrat e njohura dhe për të eksploruar mënyra të reja të luftimit të ndikimit shkatërrues të ndryshimeve klimatike” ka deklaruar Bezos.

Përmes një shkruar në llogarinë e tij në Instagram, ai tha që fondi do të fillojë shpërndarjen e parave këtë verë.

Bezos ka një vlerë neto të vlerësuar prej më shumë se 130 miliardë dollarë, kështu që shuma e premtuar përfaqëson pothuajse 8% të pasurisë së tij.

View this post on Instagram

Today, I’m thrilled to announce I am launching the Bezos Earth Fund.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ Climate change is the biggest threat to our planet. I want to work alongside others both to amplify known ways and to explore new ways of fighting the devastating impact of climate change on this planet we all share. This global initiative will fund scientists, activists, NGOs — any effort that offers a real possibility to help preserve and protect the natural world. We can save Earth. It’s going to take collective action from big companies, small companies, nation states, global organizations, and individuals. ⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ I’m committing $10 billion to start and will begin issuing grants this summer. Earth is the one thing we all have in common — let’s protect it, together.⁣⁣⁣ ⁣⁣⁣ – Jeff

A post shared by Jeff Bezos (@jeffbezos) on Feb 17, 2020 at 10:00am PST

Të ngjajshme

Këto janë barnatoret kujdestare më 1 prill

shprehja

Irani konfirmon dy rastet e para të koronavirusit – 26 shtete jashtë Kinës preken nga virusi

shprehja

Si t’i përdorni gjethet e ullirit për shëndetin e zemrës dhe trurit?

shprehja

Duke përdorur shërbimet e Portalit Shprehja ju pajtoheni me përdorimin tonë të Cookies. Pranoj Lexo më shumë