June 6, 2023
Portali Shprehja

Jeni person i mëngjesit? Nëse po, ju keni një avantazh të panjohur

Kapitulli i gjumit dhe zakonet për të përmirësuar cilësinë e tij, duket si një detyrë e lehtë, por nuk është, sipas neuroshkencëtarëve.

Hulumtimi i ri nga Universiteti i Otavës ka zbuluar se të ashtuquajturit “tipa të mëngjesit”, të cilët shkojnë në shtrat herët dhe zgjohen herët, kanë një avantazh të jashtëzakonshëm që nuk është regjistruar kurrë më parë, krahasuar me natën vonë. “Llojet e mëngjesit priren të kenë aftësi më të mira verbale ,” shpjegon një nga drejtuesit e studimit, Dr. Stuart Fogel, duke shtuar se kjo ishte diçka që befasoi të gjithë ekipin.

Përfitimet e zgjimit dhe gjumit herët janë vërtetuar nga shumë studime. Sipas një prej këtyre studimeve, njerëzit që janë të ekspozuar ndaj më shumë dritës së ditës kanë më pak masë muskulore. Një studim tjetër nga Universiteti i Torontos, i bazuar në më shumë se 800 pjesëmarrës, zbuloi se ata që zgjohen herët në mëngjes janë më të lumtur dhe udhëheqin një mënyrë jetese më të shëndetshme.

Në përgjithësi, është mirë të përpiqeni të flini 7-9 orë në ditë dhe të ngriheni pikërisht kur zgjoheni në mënyrë që të mos ndiheni të përgjumur gjatë ditës. Mundohuni të zgjoheni më herët nëse jeni person nate dhe do të shihni që gradualisht do të zhvilloni më shumë mënyrën se si flisni, komunikoni dhe bindni të tjerët.

Në përgjithësi, shumë ekspertë të gjumit rekomandojnë që të vendosim një orar standard të zgjimit dhe t’i përmbahemi asaj sa më mirë që mundemi, edhe gjatë fundjavave. Pse? Nëse flemë disa orë shtesë të dielën, për shembull, mund të mos lodhemi shumë, por kjo do të thotë se orari i gjumit ndryshon dhe ka të ngjarë të jemi shumë të lodhur kur zgjohemi herët për punë të hënën.

Një orar i parregullt i gjumit mund të rrisë rrezikun tuaj për atë që ekspertët e quajnë “vonesa sociale”, duke shkaktuar rritje të inflamacionit dhe një rrezik më të lartë të depresionit, për shembull. Megjithatë, ka padyshim përfitime për të zënë gjumin gjatë fundjavave, veçanërisht nëse kemi nevojë të madhe për gjumë.


Të Ngjajshme

E mbani mend Bora Zemanin në klipin e këngës së Ermalit dhe Dr.Florit

Jasharaj: Qëndrojmë ende pas kërkesave tona, në janar vendosim për veprimet sindikale

A duhet burrat të përdorin larës intim?

Leave a Comment