August 5, 2021
Portali Shprehja

Joe Biden flet për Kosovën dhe Shqiperinë

Enver Robelli

Kandidati per president te SHBA-ve Joe Biden ka leshuar nje deklarate permes se ciles u drejtohet shqiptareve. Mes tjerash Biden dhe kandidatja per nenpresidente Kamala Harris deklarojne:

– Pavaresia e Kosoves eshte e pakthyeshme dhe ne perputhje me te drejten nderkombetare

– Biden deklarohet si mbrojtes i integritetit territorial te Kosoves dhe insiston qe marreveshja mes Kosoves dhe Serbise te perfshije njohjen e ndersjelle

– Joe Biden ka perkrahur nderhyrjen e NATO-s per çlirimin e Kosoves me 1999

– Biden kritikon politiken e “pabalansuar” te Trumpit ndaj Kosoves dhe Serbise, me fjale te tjera Biden kundershton qendrimet e ashpra e arrogante te ekipit te Trumpit ndaj Kosoves

– Natyrisht Biden thekson se do te perkrahe Shqiperine dhe integrimin e saj ne BE

– Ne piken e pare te deklarates Biden citon Veton Surroin: “Ai ka qene njeriu te cilit i kemi telefonuar ne Washington edhe ne fillim te viteve 90-te…”.

Të Ngjajshme

Në plazhet e Shqipërisë buçasin këngët e Cecës, ajo në qafë mban stolitë e plaçkitura nga burri i saj në Kosovë – Iliria News Agency

admin

Përfshihen nga flakët kodrat e Shëngjinit, zjarri afrohet pranë banesave – Iliria News Agency

admin

Bregoviqi do të këndojë në Shqipëri, mos e përzini birrën me politikë – Iliria News Agency

admin

Leave a Comment