August 11, 2022
Portali Shprehja

Kalendari historik i datës 1 gusht

Në këtë ditë:

Në vitin 527 – Justiniani I bëhet sundimtari i vetëm i Perandorisë Bizantine.

Në vitin 1498 – Kristofor Kolombi bëhet evropiani i parë i cili viziton Venecuelën.

Në vitin 1589 – vritet me thikë Henri III i Francës.

Në vitin 1774 – Kimisti anglez Joseph Priestley zbulon oksigjenin duke e izoluar atë në gjendje të gaztë.

Në vitin 1831 – Hapet ura London Bridge

Në vitin 1834 – Ligji për heqjen e skllavërisë 1833 hyn në fuqi, shfuqizon skllavërinë në të gjithë Perandorinë Britanike.

Në vitin 1914 – Gjermania i shpallë luftë Rusisë në fillim të Luftës së parë Botërore

Në vitin 1936 – Lojërat Olimpike Verore u hapën në Berlin dhe përpjekjet e Adolf Hitlerit dhe Partisë Naziste për të demonstruar epërsinë e “racës ariane” u minuan nga suksesi i atletëve afrikano-amerikanë, veçanërisht Jesse Owens.

Në vitin 1958 –  Nëndetësja atomike amerikane USS Nautilus fillon transitin e parë të Polit të Veriut “Operacioni Sunshine”.

Në vitin 1981 Debutoi rrjeti televiziv kabllor MTV.

.

Të Ngjajshme

Gjobiten 187 shoferë në Shkup, 69 për vozitje të shpejtë

Në Tabanoc dhe Bogorodicë për dalje nga vendi pritet rreth 30 minuta

Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

admin

Leave a Comment