December 8, 2022
Portali Shprehja

Kalendari historik i datës 13 nëntor

Në këtë ditë:

Në vitin 1789 Benjamin Franklin shkruan “Asgjë… e sigurtë veç vdekjes dhe taksave”.

Në vitin 1933 Greva e parë moderne e uljes nga paketuesit e mishit Hormel në Austin, Minesota.

Në vitin 1956 Gjykata e Lartë e SHBA vendosi si jokushtetuese ndarjen e garave në autobusët në Alabama.

Në vitin 1980 Anija kozmike amerikane Voyager 1 dërgon fotografitë e para nga afër të Saturnit gjatë fluturimit të saj.

Në vitin 1985 Shpërthen vullkani Nevado del Ruiz në Kolumbi, duke vrarë 25,000 në qytetin Armero.

.

Të Ngjajshme

Katër të lënduar në një aksident trafiku në autostradën Shkup-Tetovë

admin

Pollozhani: Buxheti është peng i politikave ekonomike, mungon plani “B”

Dy shpërthime me shok-bomba kanë ndodhur në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicën e Veriut policia japin detaje

Leave a Comment