September 29, 2022
Portali Shprehja

Kalendari historik i datës 23 shtator

Në këtë ditë:

Në vitin 1122 – Konkordati i Worms u miratua midis Papa Calixtus II dhe Perandorit të Shenjtë Romak Henry V.

Në vitin 1821 – Rënia e Tripolitsa, forcat greke masakrojnë 30,000 turq gjatë Luftës Greke për Pavarësi.

Në vitin 1846 – Astronomi Johann Gottfried Galle u bë personi i parë që vëzhgoi planetin Neptun.

Në vitin 1862 – Otto von Bismarck emërohet Kryeministër dhe Ministër i Jashtëm i Prusisë nga Mbreti Wilhelm I.

Në vitin 1884 – Amerikani Herman Hollerith patenton makinën e tij mekanike të tabelimit, fillimi i përpunimit të të dhënave.

Në vitin 1889 – Nintendo Koppai (Kompania e mëvonshme Nintendo, Limited) e themeluar nga Fusajiro Yamauchi për të prodhuar dhe tregtuar lojën me letra Hanafuda.

Në vitin 1939 – Vdiq Sigmund Freud, themeluesi i psikanalizës moderne.

Në vitinn 1957 – Presidenti Dwight D. Eisenhower urdhëron trupat amerikane të mbështesin integrimin e nëntë nxënësve me ngjyrë në Little Rock Central School në Arkansas.

Në vitinn 2018 – Kryeministri indian Narendra Modi lançon “Modicare”, kujdes shëndetësor falas për 500 milionë, programi më i madh në botë i kujdesit shëndetësor./Alsat.mk

.

Të Ngjajshme

NASA publikoi imazhe që tregojnë se si duket uragani Ira nga hapësira

Kek me qumësht dhe kakao, butësi e shije magjepsëse

Blinken: Aneksimi i territoreve ukrainase nga Rusia “nuk do të njihet kurrë”

Leave a Comment