October 6, 2022
Portali Shprehja

Kalendari historik i datës 4 shtator

Në këtë ditë:

Në vitin 476 – Romulus Augustulus, perandori i fundit romak perëndimor, abdikon pasi forcat e udhëhequra nga Odoacer pushtuan Romën. Fundi tradicional i Perandorisë Romake Perëndimore.

Në vitin 925 – Mbreti Athelstan i Saksonëve Perëndimor u bë mbreti i parë që sundoi të gjithë Anglinë.

Në vitin 1609 – Navigator Henry Hudson është evropiani i parë që zbuloi ishullin e Manhatanit.

Në vitin 1781 – Los Angeles është themeluar nga 44 mestizo që flasin spanjisht në Bahia de las Fumas (Gjiri i Tymrave).

Në vitin 1862 – Gjenerali Lee fillon fushatën e Maryland-it duke pushtuar Veriun me 50,000 trupa konfederate (lufta civile në SHBA).

Në vitin 1998 – Kompania amerikane e motorëve të kërkimit Google Inc. u krijua zyrtarisht pasi themeluesit Sergey Brin dhe Larry Page depozituan dokumente inkorporimi.

Në vitin 2016 – Nënë Tereza, themeluese e Urdhrit të Misionarëve të Bamirësisë dhe fituese e Çmimit Nobel për Paqen në vitin 1979, u shpall shenjtë nga Papa Françesku I./Alsat.mk

.

Të Ngjajshme

Regjistrohen 55 raste të reja me virus

admin

Maqedoni, 11 tetori ditë jo pune për të gjithë qytetarët

admin

“Pritja e gjatë për në BE, na detyroi të marrim pasaporta bullgarë”

admin

Leave a Comment