August 11, 2022
Portali Shprehja

Kalifornia po lufton me zjarrin më të madh të vitit

Zjarri i quajtur McKinney Fire, është bërë zjarri më i madh i regjistruar këtë vit në Kaliforni.

Fillimisht zjarri kishte shpërthyer në pjesën veriore, e deri më tani ka shkatërruar mbi 21 mijë hektarë.

Të paktën 2 mijë banorë kanë braktisur pronat e tyre në Pacific Crest, e gjithashtu janë shkatërruar dhjetëra shtëpi.

E pavarësisht numrit të madh të zjarrfikësve, është bërë pothuajse e pamundur që të lokalizohet plotësisht zjarri.

McKinney Fire po godet zonat malore Klamath Nation Forest në afërsi të kufirit me Oregonin, e në terren gjenden rreth 650 zjarrfikëse që po luftojnë me vatrën e zjarrit.

Janë pikërisht thatësirat, temperaturat e larta si dhe erërat, që po i kontribuojnë zgjerimit të zjarrit që po kërcënon banorët në Yrek dhe Fort Jones.

.

Të Ngjajshme

Gjobiten 187 shoferë në Shkup, 69 për vozitje të shpejtë

Në Tabanoc dhe Bogorodicë për dalje nga vendi pritet rreth 30 minuta

Karantinë dhe izolim, KSI me rekomandime për rastet me linë e majmunit në Maqedoni

admin

Leave a Comment