December 5, 2022
Portali Shprehja

“Kam respekt për ligjet në Katar” Kapiteni i Francës mer vendimin!

Kupa e Botës në Katar është gati për të nisur, por ndjenja është se vëmendja e të gjithëve nuk do të përqendrohet vetëm në çështjet e lidhura me futbollin. Dyshimet për çështjet politike dhe ligjet e ashpra në fuqi në Katar për tema të caktuara po bëhen të klasit të parë. Në fakt do të ketë disa demonstrata publike nga disa ekipe kombëtare në mbrojtje të të drejtave të njeriut.

Në fakt, FIFA-s i është kërkuar vazhdimisht që të ushtrojë presion mbi Katarin për të dekriminalizuar marrëdhëniet e të njëjtit seks dhe për të mbrojtur komunitetin LGBTQ duke deklaruar se FIFA nuk është angazhuar publikisht për të mbështetur masa konkrete që do të garantonin sigurinë e tifozëve.

Në këtë drejtim, disa kombëtare mund të dalin në fushë me një shirit ylberi në krah, por jo të gjithë kanë të njëjtin mendim. Kombëtarja angleze ka dhënë disponueshmërinë dhe mbështetjen e saj për këtë betejë dhe në fakt Harry Kane si kapiten do ta mbajë atë në këto Botërorë.

Nga ana tjetër, mendimi i bashkëlojtarit të tij në Tottenham, Hugo Lloris është i ndryshëm, i cili në vend të kësaj si kapiten i Francës mund të refuzojë të marrë pjesë në këtë demonstratë publike në mbështetje të komunitetit LGBTQ.

Portierit të Francës iu kërkua të përgjigjej për këtë temë dhe tregoi një vendosmëri, madje edhe ftohtësi, për t’u përgjigjur qartë dhe me siguri duke mbrojtur mendimet e tij. “Para se të bësh diçka, duhet marrëveshja e FIFA-s dhe Federatës – tha ai për faktin e veshjes së brezit të ylberit – atëherë unë kam mendimin tim personal. Është disi e ngjashme me atë të presidentit të Federatës”.

Lloris shpjegon teorinë e tij, e cila i habiti për një moment të gjithë ata që ishin të pranishëm në auditorin Clairefontaine gjatë konferencës për shtyp: “Kur mirëpresim të huajt, shpesh duam që ata të respektojnë rregullat dhe kulturën tonë. Të njëjtën gjë do të bëj edhe në Katar, duhen respektuar rregullat e vendit pritës”.

Një deklaratë që tashmë po shkakton diskutime në Francë dhe që ka lënë pa fjalë popullin francez. Fjalë befasuese që tregojnë një klimë konfuzioni të madh rreth çështjes dhe që sigurisht nuk do të zvogëlohen gjatë fillimit të afërt të Kupës së Botës.

.

Të Ngjajshme

SUPER HEROI I KROACISË QUHET LIVAKOVIC | Mbarron ëndrra e Japonisë, Kroacia në çerekfinale (PAMJET)

admin

JAPONIA GJEN GOLIN BEFASUES!!! VAR akordon, por legjenda gjermane kishte parashikuar gjithçka 1′ përpara… (PAMJET)

admin

Një Rolex një orë, dy avionë në muaj…; ja çfarë mund të blejë Ronaldo me rrogën te klubi i ri

admin

Leave a Comment