June 5, 2023
Portali Shprehja

“Kandidatët” për Çairin nuk e dinë që janë kandidatë

Gazetar: Mefail Ismaili

Tre emrat e përfolur Bekim Neziri, Ardian Muça e Abdulselam Selami se janë në garë për degën e BDI-së në Çair nuk kanë përgjigje konkrete për ofertën për drejtimin e saj. Ata thonë se nuk janë të informuar zyrtarisht për garën dhe shprehen të përmbajtur nga komentet. Alsat kontaktoi me telefon ish ministrin e Ekonomisë, Bekim Neziri i cili tha se nuk është as i informuar dhe as i kontaktuar nga partia për një gjë të tillë, njësoj sikurse edhe ish-drejtori i Drejtorisë së Parqeve dhe Gjelbërimit, Ardian Muça. Pa informata konkrete edhe Abdylselam Selami, drejtor i Byrosë për Metrologji, i cili të paktën pranon se në Çair do të ketë zgjedhje, por sipas tij, kreu i degës do të duhet të gëzojë mbështetjen e kryetarit të BDI-së dhe qytetarëve të Çairit.

“Është fakt se do të ketë zgjedhje të rregullta në degën e Çairit, do të jetë kryetar i degës ai të cilin do e duan qytetarët e Çairit dhe do ketë përkrahjen pa rezervë të kryetarit tonë Ali Ahmeti, shkaku se ai është ai që vendos se kush në BDI është kryetar i degës”, tha Abdylselam Selami, BDI.

Po tu ofrohet kjo detyrë do e pranoni?

Nuk e kam menduar”, u përgjigj Selami.

Ditëve të fundit në opinion qarkullojnë emra dhe informacione për zëvendësimin e funksionarëve partiakë që janë pjesë e fraksionit në BDI, të ashtuquajtur si “Grupi i Zjarrit”. Madje, zërat në opinion thonë se dega do të kalojë në duart e ish ministrit Neziri. Një ditë më parë, në një deklaratë për Alsat, nënkryetari i BDI-së Izet Mexhiti tha se grupi i Artan Grubit i mbështetur edhe nga Ali Ahmeti po bëjnë veprime antistatutare. Mexhiti tha se këto veprime janë dëshmi që BDI-ja ka hyrë në një anarki të thellë, dhe shtoi se me një nismë më të thjeshtë në Gjykatën Administrative, e gjithë BDI-ja mbetet pa statut dhe pa organe partiake. /Alsat.mk

.

Të Ngjajshme

Një ari ka hyrë në furrë, ka trembur punonjësit dhe ka ngrënë 60 ëmbëlsira

26 vjet pas vdekjes së tij, Tupac merr një yll në Hollywood Walk of Fame

Shikoni çfarë i bënë amerikanët “Jugo” legjendar: Ekspozita e vitit 1997 është një hit i vërtetë

Leave a Comment