January 16, 2021
Portali Shprehja

Kapet serish ariu më i kërkuar në Evropë

Ariu, emërtimi zyrtar i të cilit është M49, kishte ikur në korrik 2019 dhe korrik 2020 dhe muajin e kaluar ai disi arriti të ‘hiqte qafe’ nga gjerdanët radion që gjurmonin lëvizjet e tij, shkruan kp, transmeton lajmi.net.

Por Papillon ra në kurthin e vendosur në malin Lagorai.

Ai e mori pseudonimin e tij nga romani i famshëm nga i dënuari francez Henri Charriere në të cilin përshkruan përpjekjet për të shpëtuar nga kolonia e të dënuarve francezë në Guianën franceze.

Bazuar në modelin letrar Papillon (Butterfly), një film hollivudian u bë në 1973 me Steve McQueen dhe Dustin Hoffman në rolet kryesore.

M49 u arratis për herë të parë disa orë pas kapjes, duke kaluar mbi katër gardhe, njëra prej të cilave ishte e drejtpërdrejtë. Autoritetet e quajtën masën “të paimagjinueshme”.

Rojave italiane iu deshën nëntë muaj për ta gjetur. Dy muaj më vonë ai shpëtoi përsëri. Për shkak të karakterit të papërmbajtur, autoritetet e konsiderojnë atë të rrezikshëm për njerëzit dhe bagëtinë.

Arinjtë janë një specie e rrezikuar dhe sjellja e tyre shqetëson gjithnjë e më shumë banorët e Trentinos, një provincë alpine në jug të Tirolit.

Pyjet e Trentinos janë të populluara nga arinjtë që janë specie e mbrojtur përmes një programi të financuar nga BE. Që atëherë, kontaktet e tyre me njerëzit janë bërë më të shpeshta dhe potencialisht më të rrezikshme.

Shumë besojnë se Papillon, i cili është bërë një simbol i lirisë dhe fuqisë së natyrës mbi njerëzit për grupet e mbrojtjes së kafshëve, do të përpiqet të shpëtojë edhe një herë. /Lajmi.net/

Të Ngjajshme

Sa kushton prerja e flokëve nëpër botë? Zvicra do t’ju habisë

admin

Pse në Britani i kanë nga dy çezme në lavaman? Kjo është historia

admin

Të dashuruar në shkollë të mesme, ribashkohen dhe martohen pas 70 vitesh

admin

Leave a Comment