June 5, 2023
Portali Shprehja

Kapiteni i Arsenalit i shkatërruar: “E urrej këtë ndjesi, në dhomat e zhveshjes pas humbjes…”

Mikel Arteta u kërkoi falje mbështetësve të Arsenalit për një paraqitje katastrofike të pjesës së dytë në humbjen 3-0 në shtëpi kundër Brighton që në mënyrë efektive përfundoi garën për titull si një garë, duke pranuar se ekipi i tij kishte zhgënjyer njerëzit.

Arsenali u mund mirë në vetëm përmbysjen e dytë në terren këtë sezon, duke pësuar tri herë pas intervalit dhe duke përfunduar ditën katër pikë pas Manchester City, i cili do të sigurojë vendin e parë me një fitore më shumë. Lojtarët e Gunners ulën shifrat e dëshpëruara më pas, Martin Ødegaard pranoi në mënyrë efektive se kishte humbur shpresën për të fituar ligën, dhe një Arteta po ashtu i sheshtë u ankua për mënyrën në të cilën ata kishin dështuar.

“Një javë më parë qëndrova këtu duke u ndjerë krenar dhe sot duhet të kërkojmë falje për performancën në pjesën e dytë: nuk ishte e pranueshme”, tha Arteta përpara se të shpjegonte se Arsenali nuk kishte përmbushur pritshmëritë në qiell që ka frymëzuar një sezon kryesisht yjor.

“Natyrisht ajo që ekipi ka bërë gjatë 10 muajve të fundit është shumë e ndryshme nga ajo që priste dikush dhe kjo gjeneron shumë pritshmëri, si dhe entuziazëm, lumturi dhe gëzim,” tha ai. “Ne kemi përgjegjësinë të sigurohemi që ekipi të performojë dhe unë jam përgjegjës për këtë. Kështu që e urrej ndjenjën e zhgënjimit të njerëzve kur ata presin diçka. Ky është pendimi më i madh që kam sot dhe më duhet të kërkoj falje për këtë.”

Ndërsa Arteta refuzoi të pranonte titullin matematikisht, Ødegaard ishte i hapur. “Do të jetë shumë e vështirë tani, duhet të jemi të sinqertë”, tha kapiteni. “Është e vështirë për t’u marrë.

“Nuk është një ndjenjë e mirë për momentin. Mënyra se si luajtëm, veçanërisht në pjesën e dytë, nuk e di se çfarë ndodhi të jem i sinqertë. Duket sikur nuk ka asnjë shpresë tani.”

Arteta sugjeroi se kapitullimi i Arsenalit i dha atij shqetësim për të ardhmen. “Nëse një ekip është i aftë ta bëjë këtë kur bëhet fjalë për fazën më të madhe, ka shumë gjëra për të analizuar dhe menduar sepse nuk mund të ndodhë,” tha ai.

Kemi bëre gjëra të mira, gjëra të pabesueshme, për të qenë i dyti në këtë ligë, dhe ne e kemi bërë këtë. Por nëse skuadra mund ta tregojë edhe atë fytyrë, ka gjëra që duhet të adresohen.”

“Ndjehet se Premier League ka ikur, sinqerisht, dhe është e vështirë të pranohet. Nuk ka një atmosferë të mirë në dhomën e zhveshjes… Nuk e di se çfarë ndodhi, por jemi shumë të zhgënjyer dhe tani duket se nuk ka më shpresë”.

.

Të Ngjajshme

IBRA I JEP LAMTUMIRËN FUTBOLLIT! Tonali në lot, San Siro emocionohet. “Nuk mund të marr frymë…” (VIDEO)

admin

Alderweireld në minutën e 94-të me eurogol, Antwerp i Van Bommel është kampion i Belgjikës pas 66 vitesh (VIDEO)

admin

Legjenda e United vulos finalen e Champions: “Do të më djegë po City ngre Tripletën sivjet, Interi ekip me 12 humbje në kampionat”

admin

Leave a Comment